Pierwsze trzy kwartały bieżącego roku przyniosły optymistyczne dane dla rynku nieruchomości. W porównaniu do roku ubiegłego zwiększyła się podaż mieszkań. Rozpoczęto również budowę większej liczby inwestycji.
Do użytku oddano więcej mieszkań niż w roku ubiegłym
W trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku do użytku oddano 164,4 tysięcy mieszkań. To o 5,2 procent więcej niż w analogicznym okresie w roku 2020. Znaczna część lokali, tj. 97,3 tysięcy nieruchomości, to efekt działań deweloperów. Inwestycje indywidualne poskutkowały oddaniem do użytku 63,8 tysięcy mieszkań.
Jednocześnie wartym podkreślenie jest fakt, że liczba inwestycji zakończonych przez deweloperów spadła w porównywaniu do roku ubiegłego o 3,8 procent. Podaż o nieco ponad 21 procent zwiększyli natomiast inwestorzy prywatni.
Nieruchomości są coraz większe
Większe wartości w porównaniu do roku ubiegłego GUS zanotował również w łącznej powierzchni użytkowej mieszkań oddanych do użytku w trzech pierwszych kwartałach roku. Łącznie wyniosła ona 15,4 mln mkw., czyli średnio 93,7 mkw. na mieszkanie.
Podaż mieszkań nie będzie rosnąć?
Warto podkreślić, że pomiędzy styczniem a wrześniem obecnego roku do użytku oddawano budynki, których budowa rozpoczęła się 1,5 roku lub 2 lata temu. Oznacza to, że aktualne problemy związane z brakiem działek, przedłużającymi się procedurami administracyjnymi oraz drożejącymi materiałami budowlanymi nie miały wpływu na pierwsze etapy inwestycji.
Problemy związane z brakiem zaopatrzenia silnie wpływają natomiast na aktualną sytuację w sektorze mieszkaniowym. Mimo to w pomiędzy styczniem a wrześniem rozpoczęto budowę 216,4 tysięcy mieszkań. Wydano również 254,7 tysięcy pozwoleń (liczba ta zawiera również zgłoszenia budowy), co pozwala określić, jak duża będzie podaż mieszkań w perspektywie roku lub dwóch.
Najaktywniejsze działania w sektorze mieszkaniowym, na które składa się liczba wydanych pozwoleń, rozpoczętych budów oraz oddanych do użytku lokali, w trzech pierwszych kwartałach roku zaobserwowano w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz dolnośląskim.
Podaż nadal nie nadąża za popytem
Mimo że liczba wydanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów nie jest mała, wiele wskazuje na to, że trafiające na rynek nieruchomości mieszkania nie są w stanie zrównoważyć w najbliższych kwartałach rosnącego popytu.
-
-
Czy koszty budowy domu wzrosną w najbliższych miesiącach?
2 grudnia 2025 -
W Warszawie popyt na mieszkania przewyższa podaż
27 listopada 2025 -
Co się zmieni, jeśli chodzi o decyzje o warunkach zabudowy?
24 listopada 2025 -
-
Klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej
16 maja 2022 -
Dlaczego warto kupić segment w szeregowcu?
5 marca 2021 -
Tokenizacja nieruchomości
5 stycznia 2022 -
Zielona ściana w lobby Generation Park Y
16 lipca 2021 -
Inwestycja Oaza Mokotów w Warszawie
9 marca 2021
-
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w budynku wielorodzinnym
5 grudnia 2025 -
Mniej kredytów hipotecznych wskutek pandemii
11 stycznia 2021 -
Ustawa “lokal za grunt” bez poprawek
14 stycznia 2021 -
Znowu więcej mieszkań za gotówkę
18 stycznia 2021 -
Decyzje administracyjne opóźniają działania deweloperów
21 stycznia 2021
Zostaw komentarz