Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Znów rośnie popyt na kawalerki

0

Obecnie wraca popyt na niewielkie, jednopokojowe, kompaktowe mieszkania. Powodów ku temu jest kilka: pewna lokata kapitału (cztery kąty pod wynajem), niższa cena przy dzisiejszych trudnościach z uzyskaniem kredytu na mieszkanie oraz wystarczające zaspokojenie potrzeb mieszkalnych na małej przestrzeni wśród samotnych, pracujących młodych ludzi bądź u osób starszych. Takie niewielkie M może być również atrakcyjną inwestycją, z tego powodu, że ceny za kawalerki są znacznie bardziej odporne na wahania rynkowe od mieszkań o większej powierzchni.

Wraca popyt na kawalerki

fot. Jacek Kadaj/bigstockphoto.com

Deweloperzy chętniej stawiają na jednopokojowe studia mieszkalne w miastach akademickich czy dużych centrach biznesowych, albowiem tam najbardziej występuje zapotrzebowanie na tego typu mieszkania. Kawalerki najchętniej nabywają młode osoby, dopiero co rozpoczynające karierę zawodową oraz biznesmeni, którzy kupując małe mieszkania w centrum inwestują w ten sposób swój kapitał. Metraż takich mieszkań waha się od kilkunastu do 35 mkw. Młodych, chcących się szybko uniezależnić nie stać na większe mieszkania, a emeryci, stanowiący dziś ogromną grupę w polskim społeczeństwie, chcą zmniejszyć swoje opłaty eksploatacyjne i zamieniają swoje mieszkania na mniejsze lokum.

Jeszcze do niedawna deweloperzy skupiali się na budowaniu tzw. minimieszkań i minikawalerek o powierzchni do 15 mkw., gdzie jeden mebel musi spełniać kilka funkcji naraz, być wykonany na wymiar, lekki w konstrukcji i łatwy do przestawiania. Za ich zakupem przemawiała cena (już od 100 tys. zł) i świetna lokalizacja, np. w centrum miasta. Wybierali je głównie studenci, osoby samotne, starsze czy klienci inwestycyjni.

Kawalerki wracają do łask, co też widać po trendach w obecnym budownictwie mieszkalnym. Ilość lokali jednopokojowych, najczęściej o metrażu do 30 mkw. bądź nieco powyżej obejmuje aż 25% wszystkich lokali w dzisiejszych inwestycjach deweloperskich. Przestrzeń o takim metrażu najłatwiej jest zaaranżować, najczęściej w sposób minimalistyczny, nowatorski lub dopasowany np. pod starszą osobę. Mieszkanie jednopokojowe z otwartą kuchnią może też swoim wyglądem oddawać charakter ekskluzywnego apartamentu dla osób aktywnych biznesowo. Za trendem na nabywanie tzw. pokoju z z kuchnią przemawia rekomendacja S. To z jej powodu zdolność kredytowa przeciętnego Polaka się obniża. Za sprawą nowej rekomendacji S nabywcy mieszkań nie mogą już w całości finansować zakupu własnego M wyłącznie kredytem hipotecznym. Od stycznia 2015 r. wymagany jest co najmniej 5-procentowy wkład własny, dlatego potencjalni klienci deweloperów muszą dysponować oszczędnościami w wysokości co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.

Kompresowanie mieszkań, czyli projektowanie i budowanie coraz mniejszych lokali deweloperskich stanowi już trend. Wynika to z ograniczonego dostępu do kredytów bankowych oraz niepewnej sytuacji na krajowym rynku pracy. Kupujemy małe, funkcjonalne mieszkania, bo w większości tylko na nie jest nas stać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *