Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Zdolność kredytowa polskiej rodziny większa niż kiedyś

0

Obecnie przeciętna rodzina może zadłużyć się na pół miliona złotych. Jednak wykorzystanie zdolności kredytowej do maksimum przy podwyżce stóp procentowych może przysporzyć problemów ze spłatą.

Większe zainteresowanie kredytami i wyższa zdolność kredytowa

Banki cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem klientów. Według danych BIK w październiku bieżącego roku Polacy starali się o uzyskanie kredytów mieszkaniowych na kwotę łączną wyższą o 17,4 proc. niż w październiku poprzedniego roku. Dodatkowo od stycznia do października bieżącego roku liczba osób, które ubiegały się o kredyt, wzrosła o 7 proc. rok do roku, a średni wniosek kredytowy miał w bieżącym roku wartość wyższą o 10 proc. Jeśli taki trend utrzyma się do końca roku, to banki mogą udzielić aż 52 mld złotych kredytów, a to byłby wynik najwyższy od dekady.

Scott/bigstockphoto.com

Szanse na to są duże, bowiem pod koniec roku banki zazwyczaj uatrakcyjniają swoje oferty kredytowe, by wywindować w górę swoje roczne wskaźniki sprzedaży. Tym razem również zastosowały taką praktykę, mimo dużego zainteresowania kredytami, wobec czego obecnie można liczyć na niższą marżę – o kilka, a nawet kilkanaście punktów bazowych mniej niż przed kilkoma miesiącami. W efekcie obniżek marży przeciętna zdolność kredytowa wzrosła. Aktualnie przeciętny kredytobiorca może wziąć o prawie 13 tysięcy złotych kredytu więcej niż przed miesiącem, i aż 42,5 tys. zł więcej niż rok temu.

Pół miliona kredytu

Obecnie średnio aż 503 tysiące złotych kredytu może otrzymać przeciętna rodzina z dwiema pensjami o wysokości średniej krajowej. Jest ona skłonna zaciągnąć kredyt na okres 30 lat i skorzystać z dwóch produktów bankowych: rachunku, na które będzie wpływać wynagrodzenie, oraz karty debetowej lub kredytowej. Wysokość zdolności kredytowej jest medianą, więc połowa kredytobiorców jest skłonna wziąć kredyt wyższy, a połowa zadowoliłaby się kredytem o mniejszej wartości.

Gdyby rodzina chciała maksymalnie wykorzystać swoją zdolność kredytową, to mogłaby kupić sporą nieruchomość. Problemem może być jednak fakt, że zaciągnięcie tak dużej kwoty kredytu wymaga sporego zapasu gotówki na wkład własny. Bowiem przy wymaganych 20 proc. wkładu przy kwocie kredytu w wysokości pół miliona złotych trzeba dysponować prawie 126 tysiącami złotych w gotówce. Oznacza to, że rodzina miałaby do dyspozycji 629 tysięcy złotych, co wystarczyłoby na kupno mieszkania o metrażu 79 m kw. w Warszawie, ponad 100 metrów w Poznaniu i Wrocławiu i aż 180 metrów w Zielonej Górze.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że tak wysoki kredyt jest obarczony dużym ryzykiem. Bowiem poziom stóp procentowych w przyszłości wzrośnie, a razem z nimi wzrośnie wysokość rat. Przykładowo jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pojedynczą podwyżkę stóp procentowych, to miesięczna rata osoby zadłużonej na 3 dekady i 300 tysięcy złotych może wzrosnąć o około 50 złotych.

W celu uniknięcia nadmiernego zadłużenia kluczowa jest więc świadomość korelacji pomiędzy poziomem stóp procentowych a wysokością raty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *