Wiadomości i statystyki

Zasób mieszkaniowy w Polsce

0

Zasób mieszkaniowy w Polsce cały czas jest niewystarczający i wypada blado na tle innych europejskich krajów. W ostatnim czasie z rynku pojawiają się jednak informacje, że sytuacja się poprawia, a ilość dostępnych lokali zwiększa.

Rynek nieruchomości na przestrzeni lat mocno się zmienił. Podobnie jak model przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. Coraz częściej składa się ono bowiem z trzech, dwóch, a nawet jednej osoby. W związku z tym spada zapotrzebowanie na duże mieszkania. Już teraz widać tendencję do wzrostu sprzedaży małych lokali, a trend ten z czasem może przybierać na sile. Najpopularniejsze będą prawdopodobnie lokale dwupokojowe. Spadnie sprzedaż dużych mieszkań dla wieloosobowych rodzin, gdyż taki model gospodarstwa domowego w tej chwili zanika.

ADragan/bigstockphoto.com

Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że na przestrzeni ostatniej dekady zwiększyła się liczba lokali mieszkalnych przypadających na 1000 mieszkańców. Jest to pokłosie boomu mieszkaniowego, który miał miejsce w latach 2007– 008, a także dobrej kondycji rynku nieruchomości, co obecnie obserwujemy. I tak w 2007 roku na 1000 mieszkańców do użytku oddano 3,51 mieszkania, w roku 2017 było to już 4,64 lokalu. GUS przedstawił również dane, z których wynika, że z roku na rok zwiększa się w Polsce zasób mieszkaniowy. W roku 2007 na 1000 mieszkańców w kraju przypadało 340,9 mieszkań, w 2017 r. było to 375,7 lokali. Największy wzrost widać we Wrocławiu, gdzie na przestrzeni tego okresu ilość mieszkań zwiększyła się o 100, w Warszawie w roku 2007 na 1000 mieszkańców przypadało 457,6 mieszkań, dziesięć lat później było to już 539,9. Wzrostu odnotowano również w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu, które łącznie ze wspomnianym Wrocławiem i Krakowem są największymi rynkami nieruchomości w kraju.

Mimo, iż dane te należy uznać za optymistyczne, nie można zapominać, że pod względem dostępności mieszkań nadal znajdujemy się w ogonie Europy. Na Zachodzie statystyki te wyglądają znacznie lepiej. Ponadto znaczna część mieszkań w Polsce zlokalizowana jest w starym budownictwie, często w złym stanie technicznym. Bloki z wielkiej płyty znajdujące się w miastach wymagają kosztownej modernizacji, aby mogły pełnić swoją funkcję przez kolejne lata.

Wiadomości te są jednak optymistyczne dla deweloperów, którzy już teraz nie narzekają na brak zainteresowania ofertami. Wydaje się jednak, że najbliższe lata również powinny być dla nich dobre. Sprzedaż może być jednak zahamowana zbyt wysokimi cenami, które w niektórych lokalizacjach osiągnęły już granicę, której kupujący nie chcą przekraczać. Z rynku płyną jednak sygnały, które mogą wskazywać, że sytuacja ta się wkrótce uspokoi, a wzrost cen wyhamuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *