Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Zagraniczni nabywcy nieruchomości w Polsce

0

Od kilku lat polski rynek deweloperski przeżywa prawdziwe oblężenie. Zainteresowanie jest ogromne, i to nie tylko wśród Polaków, ale coraz częściej nieruchomości kupowane są przez obcokrajowców. Skąd pochodzą inwestorzy i dlaczego decydują się na zakup mieszkania nad Wisłą?

Polska od lat cieszy się dobrą reputacją w kontekście rozwoju gospodarczego oraz potencjalnych inwestycji. Przekłada się to jednocześnie na zainteresowanie branżą deweloperską. Najczęściej nieruchomości w Polsce poszukują mieszkańcy Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. W czołówce plasują się także osoby zamieszkujące Holandię i Norwegię.

lucidwaters/bigstockphoto.com

Polonia chce inwestować

Wymieniona wyżej grupa państw wskazuje jasno, że w największym stopniu o inwestycjach mówi się w krajach, gdzie dominuje Polonia. Spory ruch na stronach agencji nieruchomości generują ośrodki polonijne w USA, w tym chociażby Chicago czy Los Angeles, a w całym rankingu dominują głównie kraje europejskie. Jest to jasny sygnał, że dla Polaków mieszkających poza granicami ich ojczyzna jest naturalnym kierunkiem w kontekście lokowania oszczędności i pomnażanie kapitału. Ceny nieruchomości, zwłaszcza na Zachodzie, są dużo wyższe, co dodatkowo może skłaniać rodaków do poszukiwania opcji na inwestycję w Polsce. Należy jednak podkreślić, że wysoki poziom zainteresowania nie przekłada się jednakowo na decyzje zakupowe. Na realną inwestycję dużo częściej decydują się obcokrajowcy przebywający już na stałe w Polsce.

Urządzić się w nowym kraju

Jak pokazują trendy, w ostatnich latach znacznie częściej decyzję o zakupie własnego mieszkania podejmują emigranci zarobkowi mieszkający w Polsce już od pewnego czasu. Wśród nich dominują obywatele Ukrainy, którzy w ostatnich latach masowo osiedlali się w polskich miastach. Kolejni są Chińczycy, Białorusini oraz Niemcy. Coraz chętniej o zakupie mieszkania w Polsce decydują się także obywatele Indii – to właśnie ich przyciągnął do kraju dynamiczny w ostatnich latach rozwój sektora IT i nowych technologii.  Do krajowych agencji nieruchomości zgłaszają się również Rosjanie, Włosi, Brytyjczycy oraz obywatele Turcji. Większość zapytań ze strony obcokrajowców dotyczy zakupu mieszkań – ponad 75 proc. Około 25 proc. z nich deklaruje chęć nabycia dużego domu na własność. Jedynie nieliczni korzystają z usług biur nieruchomości w celu znalezienia lokalu usługowego. Sporadycznie pojawiają się zapytania o działki, co świadczy o tym, że obcokrajowcy decydują się jednak na szybsze rozwiązania, jakim jest np. kupno gotowego domu czy mieszkania.

Mimo pandemii koronawirusa sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym jest stabilna. Jak podaje NBP w najnowszym raporcie, w marcu 2020 r. zanotowano w Polsce historycznie wysoką (najwyższą od 2005 r.) kwartalną liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. W porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła także roczna sprzedaż mieszkań i kontraktów na największych rynkach pierwotnych w Polsce, a spory udział mają w tym zagraniczni nabywcy.

Źródło: biznes.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *