Wiadomości i statystyki

Wyniki branży budowlanej wg GUS w pierwszych trzech kwartałach 2018 r.

0

GUS poinformował, że czas budowy mieszkania, który liczy się od daty rozpoczęcia inwestycji do momentu oddania budynku do użytkowania, w pierwszych trzech kwartałach tego roku, wyniósł 40,2 miesiąca. Średnia powierzchnia użytkowa lokalu oddanego do użytkowania w tym okresie, to 91,5 metra kwadratowego.

Ponadto największe udziały nowych mieszkań w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku odnotowało w województwach mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim. Najgorszej sytuacja pod tym względem prezentuje się w województwie opolskim, lubuskim i świętokrzyskim.

Narodowy Program Budowy Mieszkań

fot. edgelore/bigstockphoto.com

Według najnowszych danych budowa nowego lokalu mieszkalnego skróciła się o 3,1 miesiąca w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W pierwszych trzech kwartałach tego roku zdecydowana większość (98,5%) nowych budynków mieszkalnych wzniesiona została za pomocą technologii tradycyjnej udoskonalonej. W analogicznym okresie roku poprzedniego udział ten był jeszcze większy i wyniósł 99,1%.

Technologia monolityczna, wielkopłytowa oraz wielkoblokowa wykorzystywane były do budowy budynków jednorodzinnych. W przypadku budynków jednorodzinnych stosowano również metodę konstrukcji drewnianych.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku do użytku oddania prawie 130 tysięcy mieszkań o łącznej powierzchni 11 mln 881,7 tysięcy metrów kwadratowych. To o 4,5% więcej lokali mieszkalnych niż rok temu. Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania w tym czasie wyniosła 91,5 metra kwadratowego. To wzrost o 2,4 metra kwadratowego w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ponadto odnotowano prawie 174 tysiące mieszkań, których budowę rozpoczęto i 194 tysiące mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia bądź dokonano ich zgłoszenia razem z projektem budowlanym.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku do użytkowania oddano ponad 56 tysięcy nowych budynków mieszkalnych. To o 1,5% więcej niż rok temu. Budynki jednorodzinne stanowiły przy tym 96,8% wszystkich oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych. Pozostałą część stanowiły budynki wielorodzinne.

W zakresie liczby kondygnacji dominowały budynki 2-kondygnacyjne – 68.4% wszystkich nowych budynków mieszkalnych oraz 1-kondygnacyjne – 26,3%.

59,9% mieszkań oddanych do użytkowania powstało z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż. 37,1% nowych mieszkań wybudowali inwestorzy indywidualni. W spółdzielczej formie budownictwa powstało 1,4% lokali mieszkalnych. Pozostałe wybudowano w formie komunalnej, społecznej czynszowej lub zakładowej.

W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego największe zmiany dotknęły budownictwo indywidualne (spadek o 1,9 pkt proc.) i mieszkania realizowane w budownictwie na sprzedaż i wynajem (wzrost o 1,95 pkt proc.). Udziały w pozostałych formach budownictwa w zasadzie nie uległy zmianom.

Zwracając uwagę na okresy trzech pierwszych kwartałów, na przestrzeni ostatnich pięciu lat można zauważyć, że w tym roku zanotowano najwyższe wartości dla wszystkich wymienionych zmiennych z zakresu budownictwa mieszkaniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *