Wiadomości i statystyki

Wynagrodzenie pośrednika nieruchomości

0

Osoby, które planują zakup bądź sprzedaż nieruchomości rozważają często opcję skorzystania z usług pośrednika nieruchomości. Część jednak woli samodzielnie sfinalizować transakcję ze względu na obowiązek wypłaty prowizji pośrednikowi. Jednak nie zawsze klienci wiedzą kto, za co i ile płaci.

Modele rozliczeń

Możemy wyróżnić kilka sposobów obowiązku uregulowania prowizji: od sprzedającego, od kupującego oraz jednocześnie od obu stron transakcji. Prowizja agenta nieruchomości stanowi zazwyczaj określony procent wartości transakcji, rzadziej jest stałą, odgórnie ustaloną kwotą lub połączeniem kwoty i procentu od transakcji.

kupno mieszkania

Najczęściej stosowana jest prowizja procentowa od wartości transakcji, kasowana w wysokości ok. 2-3 proc. zarówno od sprzedającego, jak i kupującego nieruchomość, a w tym przypadku pośrednik zawiera umowę z dwiema stronami jednocześnie.

W ostatnich latach na popularności zyskuje model polegający na reprezentowaniu jedynie sprzedającego. Wówczas to właściciel nieruchomości zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia agenta, a w ofercie można znaleźć informacje, że kupujący nie płaci prowizji bądź że prowizja od kupującego wynosi 0 proc. prowizji od kupującego” lub też „Kupujący nie płaci prowizji”. Tkwi tu jednak na kupującego mały haczyk, bowiem taka opcja wcale nie jest dla niego najtańsza. Co prawda w takim modelu prowizję pośrednika (zazwyczaj w wysokości około 5 proc.) pokrywa sprzedający, jednak jej koszt jest najczęściej ukryty w cenie nieruchomości.

Coraz rzadziej można się spotkać z sytuacją najbardziej korzystną dla kupującego – gdy pośrednik reprezentuje tylko jego interesy i prowizję (zazwyczaj 2-3 proc. ceny transakcyjnej) pobiera tylko od niego. Zazwyczaj to właśnie kupujący ponosi największe ryzyko transakcji zakupu i musi mieć pewność, że cena nieruchomości w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych, nie jest zawyżona oraz czy nie są do niej przypisane długi poprzedniego właściciela lub niechciani lokatorzy. W takim modelu rozliczenia to właśnie na pośredniku ciąży obowiązek weryfikacji stanu prawnego kupowanej nieruchomości, negocjacja korzystnych dla kupującego warunków transakcji, czy zabezpieczenie jego interesów w umowie przedwstępnej.

Jednak niezależnie od formy rozliczeń przyjmuje się, że opłacalna dla pośrednika jest prowizja minimum 2,5 proc (choć bywają i 5 proc., w zależności od specyfiki i ilości pracy). Po odliczeniu kosztów zostaje mu min. 1,5 proc., a musi wykonać sporo pracy, w tym wiele prezentacji poprzedzających sprzedaż nieruchomości.

Problemy pośredników

W przypadku ustaleń, że klient zapłaci prowizję jedynie wówczas, gdy pośrednik doprowadzi do sprzedaży, niektórzy klienci próbują ominąć ustalenia. Nie chcą wypłacić prowizji bądź nalegają na jej obniżenie, np. do poziomu 0,5 proc. Jest to bardzo negatywne zjawisko, taka stawka nie pokrywa bowiem kosztów związanych z daną transakcją.

Inną sporną kwestią jest rezygnacja sprzedającego z usług pośrednika, gdy znajdzie „bezpośredniego” klienta. Aby zapobiec takiej sytuacji pośrednicy domagają się sprzedaży nieruchomości na wyłączność. Agenci starają się zabezpieczyć na różne ewentualności, jednak nie da się przewidzieć każdej próby „obejścia” ustaleń przez kupującego.

Źródło: https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/posrednicy-nieruchomosci-walcza-jak-moga-z-nieuczciwymi,2616033,4206

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *