Nowe mieszkania, Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości

Wybieramy mieszkanie – co brać pod uwagę?

0

Chyba każdy zapytany o to, na co przede wszystkim zwróciłby uwagę kupując mieszkanie od dewelopera, odpowie, że na cenę. Niewątpliwie jest to bardzo istotna kwestia. Niemniej jednak, nie może to być jedyny wyznacznik tego, czy nieruchomość jest warta zakupu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Druga podstawowa kwestia to lokalizacja. Zazwyczaj jest ściśle powiązana z ceną – tańsze mieszkania najczęściej możemy znaleźć na obrzeżach miasta, w centrum zaś za podobny metraż zapłacimy więcej. Musimy wziąć pod uwagę, na czym nam zależy: czy na bliskości wielu punktów handlowych i usługowych, czy też raczej cenimy sobie większy spokój, jaki może zapewnić oddalenie od centralnych części miasta. Dobrze jest też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego terenu, żeby nie być potem zaskoczonym faktem, że zamiast widoku na urokliwy las mamy za oknem hipermarket czy ekrany dźwiękoszczelne oddzielające zabudowania od obwodnicy.

Flynt/bigstockphoto.com

Warto też prześwietlić dewelopera. Przyjrzeć się jego wcześniejszym inwestycjom, sprawdzić czy wywiązywał się z terminów. Dobrze, jeśli należy do Polskiego Związku Deweloperów – jego członkowie zobowiązują się do stosowania Kodeksu Dobrych Praktyk, regulującego zobowiązania, prawa i obowiązki w relacji z klientem. Można też zapoznać się z raportami na temat finansów, jakie spółki notowane na giełdzie mają obowiązek sporządzać i publikować. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której firma upada, a my zostajemy bez mieszkania i możemy stracić część włożonych w nie pieniędzy.

Bardzo istotną rzeczą, jeśli chodzi o samo mieszkanie, jest jego rozkład. Ostatnio modne są otwarte przestrzenie, naśladujące styl panujący na Zachodzie. Szczególnie popularne jest łączenie kuchni z salonem. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy lubimy gotować w towarzystwie lub z łatwością obserwować w tym czasie bawiące się dzieci. Jednak jest to trudniejsze w aranżacji i wymaga nieustannego utrzymywania niemal idealnego porządku. Równie ważny jest układ pozostałych pomieszczeń – czy pasują do naszej wizji aranżacji mieszkania, czy uda się z łatwością oddzielić strefę “nocną” od “dziennej”.

Należy wybrać też stopień wykończenia mieszkania. Zazwyczaj do wyboru mamy stan deweloperski, deweloperski podwyższony i “pod klucz”. Pierwsza opcja zawiera w sobie instalacje pod urządzenia grzewcze i wodno-kanalizacyjne, przyłącze prądu, wylewkę podłogową, okna i parametry. Przy drugiej mamy zamontowane urządzenia sanitarne. Najwygodniejsze jest wykończenie “pod klucz”, ale ze względu na fakt, że może znacznie podwyższyć cenę, jest to najrzadziej wybierana możliwość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *