Wiadomości i statystyki

Większa powierzchnia lokalu na osobę – lecz to nadal mało

0

W Polsce powstaje wiele nowych mieszkań w różnych częściach kraju. Jednak mimo to wskaźnik powierzchni lokalu na jednego mieszkańca nadal jest jednym z najniższych w Europie. Z najnowszego raportu wynika, że jedną osobę w Polsce w 2019 roku przypadało tylko 28,7 metra kwadratowego nieruchomości. To o dwa metry więcej niż w poprzednim okresie, ale nadal bardzo niewiele. Przy takim tempie osiągnięcie wskaźnika zbliżonego do tego, jaki mają inne państwa Europy, zajmie nawet 30 lat.

Najwięcej mieszkań budowanych jest przez firmy deweloperskie, które w 2019 roku osiągnęły wynik 63 procent wszystkich wybudowanych lokali. Łącznie było to niemal 132 tysiące nowych nieruchomości. Średnia powierzchnia takiego mieszkania to prawie 62 metry kwadratowe. Natomiast osoby prywatne budują głównie domy jednorodzinne, dlatego ich udział w ogólnym rozrachunku jest znikomy. Niewiele mieszkań budowanych jest również przez gminy, spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS-y. Łącznie daje to tylko 6,5 tysiąca lokali mieszkalnych, które zazwyczaj mają mniejsze metraże, dlatego wskaźnik poniżej 30 mkw stale się utrzymuje.

Andrey Popov/bigstockphoto.com

Natomiast europejska średnia wynosi około 40 mkw na jednego obywatela. Tak duża różnica wynika m.in. z uwarunkowań historycznych oraz geograficznych. W krajach zachodnich zdecydowanie więcej osób wynajmuje mieszkania i nie planuje zakupu na własność, dlatego wybierają przestronne i atrakcyjne nieruchomości. Ponadto rzadko budowane są mikrokawalerki, których w Polsce nadal jest dużo.

Obserwując ostatnie dane statystyczne, najgorsza sytuacja występuje obecnie w Rumunii, gdzie na jednego mieszkańca przypada tylko 17 mkw. Litwa, Bułgaria, Polska oraz Słowenia zajmują kolejne lokaty w tym zestawieniu z wynikiem na poziomie 26-28 mkw. Zdecydowanie największe lokale budowane są w krajach skandynawskich – w Szwecji średnia wynosi 56 mkw, a w Danii aż 60. W czołówce raportu znalazł się również Cypr – 55 metrów oraz Luksemburg – 58 mkw na jedną osobę. Na takie wskaźnik w Polsce trzeba będzie poczekać wielu długich lat. Eksperci z branży szacują, że optymalny pułap osiągniemy dopiero około roku 2046.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *