Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości

Waterfront

0

Waterfront (w dosłownym tłumaczeniu front wodny), to termin używany w urbanistyce do określenia obszarów położonych nad naturalnymi zbiornikami wodnymi, oddzielających port od struktur miejskich. Z uwagi na swoje walory krajobrazowe, coraz więcej miast umieszcza takie obszary w swoich planach zagospodarowania przestrzennego.

Jest to jednak często źródłem konfliktów między samorządami a władzami portu. Powierzchnia takiego obszaru nie jest bowiem wyznaczana na stałe i może ulec przesunięciu. Jest to widoczne szczególnie w miastach portowych, które obecnie nie są już tak dużymi ośrodkami przeładunkowymi jak jeszcze kilka lat temu, a nieruchomości znajdujące się na ich obszarze często niszczeją. Są to z reguły tereny atrakcyjne, które miasta chcą zagospodarować na przestrzenie użytkowe, budując na nich budynki mieszkalne i biurowe. Najczęściej wówczas są to jedne z droższych nieruchomości w mieście.

Ryszard Stelmachowicz/bigstockphoto.com

Przykładów takich inwestycji w Polsce jest wiele. Jedną z nich jest gdyński Waterfront, w ramach którego do użytku oddano już dwa budynki, a pozostałe czekają na budowę. W ramach projektu Waterfront rewitalizacji ulegnie nabrzeże portowe, gdzie powstaną nowoczesne biurowce i apartamentowce, lokale usługowe, handlowe, SPA, powierzchnia konferencyjna oraz budynki użyteczności publicznej. Jest to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w mieście, gdyż położona przy głównym skwerze oraz dwie minuty spacerem od głównej plaży. Obecnie w jednym z budynków funkcjonuje hotel, drugi zaś w całości zajął na swoją siedzibę bank. Inwestorem jest Vastint Poland.

Rewitalizacji terenów położonych nad wodą podjęła się również Bydgoszcz, zabudowując rzeczne nabrzeże i tworząc miejsca wypoczynku dla mieszkańców. Jest to miasto bogate w cieki i zbiorniki wodne, dlatego też przykładów takich inwestycji jest tu kilka, między innymi tzw. Wenecja, znajdująca się na zakolu Młynówki, gdzie budynki zlokalizowane są tuż przy rzece.

Inwestycjami takimi może pochwalić się również Wrocław, który od kilku lat sukcesywnie rozbudowuje swoje rzeczne nabrzeże. Kompleks apartamentowców Marina, Apartamenty Zyndrama, kompleks zabudowy Kępy Mieszczańskiej czy osiedle powstające w dawnym kompleksie szpitala Babińskiego z mariną, restauracjami i parkiem to przykłady cieszących się dużym zainteresowaniem waterfrontów.
Inwestycje takie popularne są z uwagi na walory estetyczne, widok na wodę, oraz bliskość terenów rekreacyjnych. Ich dodatkowym atutem jest położenie w pobliżu centrów miast lub ich starej zabudowy. Dodatkowo prestiż takich inwestycji podnosi ograniczona ilość tego typu terenów pod zabudowę w miastach. Z tego powodu apartamenty w nich położone osiągają niebotyczne ceny od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy za metr kwadratowy w przypadku apartamentów wykończonych pod klucz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *