Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

W których powiatach deweloperzy nie chcą budować?

0

Boom budowlany nadal trwa. W ubiegłym roku oddano do użytku ponad 178 tys. nowych mieszkań, czyli o 9,1 proc, więcej niż w 2016 r. Jednak są w Polsce takie miejsca, gdzie nowe inwestycje praktycznie nie powstają.


Dane GUS wskazują, że są w Polsce powiaty, gdzie aktywność deweloperów jest bardzo niska, a nawet zerowa. Przy tym bierze się także pod uwagę małe firmy, nawet jednoosobowe. Okazuje się, że w 2017 r. nie oddano do użytku żadnych (!) nowych mieszkań ani domów w następujących powiatach: brzezińskim, częstochowskim, dąbrowskim, kolskim, ostrołęckim, pińczowskim, strzyżowskim, bartoszyckim, skarżyskim i zduńskowolskim. Z kolei w 2016 r. widać było zerową aktywność deweloperów w powiatach: bełchatowskim, słupeckim, strzeleckim, suwalskim, zawierciańskim i wysokomazowieckim.

Dlaczego deweloperzy nie decydują się na nowe inwestycje w tych powiatach? Przyczyn jest kilka. Są to m.in. niekorzystna lokalizacja i brak większych ośrodków miejskich. Jednak przede wszystkim problemem jest zła sytuacja na lokalnym rynku pracy – bezrobocie i niskie zarobki. Według opracowania portalu rynekpierwotny.pl, widać to szczególnie na przykładzie powiatu bartoszyckiego, gdzie występuje wysoka stopa bezrobocia rejestrowanego (23,4 proc. w 2016 r.; dla porównania, średnia stopa bezrobocia dla Polski wynosi ok. 7 proc.). Natomiast w powiecie nowosolskim, w którym przed 2016 r. również praktycznie nie powstawały nowe mieszkania, ich liczba znacznie wzrosła w latach 2016-2017, gdy spadło bezrobocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *