Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

W Katowicach drożeją nowe mieszkania

0

Koronakryzys z rozmachem uderzył w całą polską gospodarkę. Zachwianie się całego systemu przekłada się kolejno na poszczególne gałęzie i branże gospodarcze. Na zmiany zareagował również rynek nowych mieszkań w Katowicach, gdzie zaobserwować można wzrost cen, pomimo że sprzedaż nowych nieruchomości spada.

Dane ekonomiczne obrazują problem

Z informacji przedstawionych przez agencję Emmerson Evaluation wynika, że w pierwszym półroczu 2020 roku nastąpił spadek sprzedaży mieszkań oferowanych przez deweloperów sięgający niespełna 29 proc. Nietrudno więc zauważyć, że jest to zjawisko o znacznej sile oddziaływania na ceny mieszkań. Koszt metra kwadratowego nowego mieszkania wzrósł o 5,6 proc. w stosunku do dwóch ostatnich kwartałów roku 2019. Systematyczny wzrost cen mieszkań to trend, który rozpoczął się już kilka lat wcześniej, a swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, ze szczególnym uwzględnieniem dużych aglomeracji. Jednak pomimo tego, że od roku 2018 średnia cena mieszkania w Katowicach wzrosła o ponad 20 proc, to miasto w porównaniu do innych dużych ośrodków wciąż pozostaje jedną z najtańszych lokalizacji.

Katowice a podwyżki cen

Podwyżki cen mieszkań dotyczą całego obszaru Katowic. Najbardziej dotkliwie jednak uderzyły w dzielnice takie jak Dąbrówka Mała, Giszowiec i Zawodzie, gdzie mieszkania deweloperskie podrożały o ponad 7 proc. Stosunkowo lepsza sytuacja utrzymuje się w innych częściach miasta. Śródmieście, Muchowiec czy Koszutka to dzielnice, w których ceny mieszkań wzrosły w okolicach 1 proc. Mimo że w tych dzielnicach lokale mieszkalne osiągały najwyższe ceny, to jedynie niewielki wskaźnik wzrostu wynika właśnie z powyższej przesłanki. Mieszkania od deweloperów wymagające najmniejszych nakładów pieniężnych zlokalizowane są głównie w południowej części miasta, a średnia ich cena w dwóch pierwszych kwartałach 2020 roku wynosiła poniżej 6500 złotych za metr kwadratowy.

Niepewna przyszłość

Pierwsze półrocze 2020 roku to również czas mniejszej liczby nowych inwestycji. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Katowicach wydano o 36,4 proc. mniej pozwoleń na budowę niż w drugiej połowie 2019 roku. Zahamowanie nowych inwestycji to jeden z podstawowych czynników wpływających na systematyczną podwyżkę cen nowych mieszkań. Deweloperzy zorientowani są przede wszystkim na skutecznym sprzedawaniu posiadanych mieszkań. Podobny trend utrzymuje się w całej Polsce. Zmiany ekonomiczne w gospodarce oraz coraz wyższe ceny połączone ze spadkiem sprzedaży mogą powodować w niedalekiej przyszłości wahania cen mieszkań w Katowicach. Deweloperzy, chcąc sprzedać jak najwięcej mieszkań, zmuszeni będą do przedstawiania coraz korzystniejszych ofert. Podstawową różnicą będzie oczywiście cena mieszkania, jednak nie bez znaczenia pozostaną tak zwane bonusy, które podnoszą atrakcyjność mieszkania: udogodnienia takie jak własna komórka lokatorska, miejsce parkingowe czy dostęp do szybkiego internetu będą stanowić wartość dodaną, która z pewnością przyciągnie potencjalnych nabywców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *