Wiadomości i statystyki

W jakich polskich miastach warto zamieszkać?

0

Polacy należą do najmniej mobilnych narodów w Europie, lecz coraz częściej są gotowi rozważyć zmianę miejsca zamieszkania, jeśli będzie się to wiązało z możliwością podjęcia lepszej pracy, wyższymi zarobkami i ogólnie wyższą jakością życia. Zwykle najwięcej możliwości oferują duże miasta. W których żyje się najlepiej? Można się tego dowiedzieć z rankingu przygotowanego przez tygodnik Polityka.

Ranking bierze pod uwagę 66 miast na prawach powiatu. Zostały one ocenione pod względem dziesięciu obszarów wpływających na jakość życia – bezpieczeństwo, czas wolny, edukacja, mieszkania, praca, samorząd, transport i łączność, środowisko, społeczność, zdrowie. Można było zdobyć maksymalnie po 100 punktów w każdej z kategorii. Następnie z uzyskanych podocen wyliczono średnią ważoną.
Według rankingu miastem o najwyższej jakości życia w Polsce jest Sopot, który zdobył 99,6 punktów. Najlepiej wypadł pod względem spędzania czasu wolnego – brano tu pod uwagę m.in. ofertę kulturalno-rozrywkową, ale także np. długość ścieżek rowerowych. Z tym wiąże się kolejny wysoki wynik – walory środowiskowe. Wysoko oceniono także zaangażowanie mieszkańców w życie społeczne i polityczne. W większości kategorii Sopot zdobył powyżej 90 punktów. Jednak w kategorii bezpieczeństwa zajął ostatnie miejsce.

Charts Graphs paper. Financial development, Banking Accounting, Statistics, Investment Analytic research data, Stock exchange market trading, Mobile office reporting Business company meeting concept.

Drugie miejsce zajęła Warszawa. Stolica została bardzo dobrze oceniona, jeśli chodzi o rynek pracy. Nic dziwnego – Warszawa jest najważniejszym ośrodkiem biznesowym w kraju; to tu swoje siedziby ma najwięcej firm. Kolejny wysoki wynik pojawił się w obszarze komunikacji, gdzie oceniano m.in. dostęp do internetu, długość dróg i wydatki na transport. Jednak miasto uzyskało niski wynik pod względem jakości i dostępności mieszkań – tylko 24,91. Choć w stolicy buduje się dużo, w tym lokali luksusowych i premium, mieszkania osiagają nieraz astronomiczne ceny i są trudno dostępne dla przeciętnego mieszkańca. Jest też sporo starszych lokali o niskim standardzie.

Na trzeciej pozycji znalazł się Kraków. Wysokie wyniki – powyżej 90 – osiągnął aż w sześciu kategoriach: samorządu, edukacji, czasu wolnego, zdrowia, pracy i społeczności. Najniższy był wynik w kategorii mieszkań – głównie ze względu na gorszy standard wielu starszych lokali w kamienicach i nieraz brak centralnego ogrzewania.

Dla porównania, najgorsze wyniki w ogólnym zestawieniu uzyskały trzy miasta położone na Śląsku – Piekary Śląskie (64. pozycja), Siemianowice Śląskie (65. pozycja) i Świętochłowice (66. pozycja). Miasta te w żadnej kategorii nie otrzymały wyniku powyżej 90 punktów. Jeśli chodzi o Piekary Śląskie, sytuacja wygląda najlepiej pod względem zdrowia i bezpieczeństwa (wartości powyżej 80 pkt). Bardzo nisko natomiast wypadła kategoria środowiska ze względu na zanieczyszczenia przemysłowe. W Siemianowicach Śląskich bardzo nisko oceniono ofertę edukacyjną i poziom nauczania, natomiast jedyny względnie wysoki wynik pojawił się w kategorii komunikacji. Najgorzej ocenione Świętochłowice mają jednocyfrowe wyniki aż w czterech kategoriach – edukacji, zdrowia, pracy i mieszkań.

Ze względu na główną tematykę naszej strony przyjrzyjmy się bliżej jednej z badanych kategorii – sytuacji mieszkaniowej. Tutaj oceniano przeciętną powierzchnię mieszkania, dostępność metra kwadratowego mieszkania, podłączenie do sieci kanalizacyjnej, wyposażenie w centralne ogrzewanie, a także liczbę mieszkań komunalnych. Pod tym względem na szczycie rankingu znalazły się Tychy. Kolejne miejsca na podium zajęły Żory i Jastrzębie-Zdrój. Jednak miasta te wypadają niezbyt dobrze, jeśli chodzi o ogólny wynik. Natomiast miejscowości, które jednocześnie charakteryzują się niezłą sytuacją mieszkaniową (pierwsza dziesiątka w tej kategorii) i dobrze wypadły w rankingu ogólnym, to Rzeszów (5. miejsce – ogólna jakość życia, 6. miejsce – sytuacja mieszkaniowa) oraz Olsztyn (10. miejsce pod względem jakości życia i 7. pod względem sytuacji mieszkaniowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *