Nowe nieruchomości komercyjne, Rynek pierwotny

W Gdańsku stanie drewniany biurowiec

0

W Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej, na granicy Strzyży i Oliwy, już niebawem powstanie dwupiętrowy biurowiec wykonany z drewna. Budynek ma być elegancki, zdrowy i bardzo nowoczesny.

Jak planuje inwestor, beton pojawi się tylko w części podziemnej i wykonany będzie z niego szyb windy, gdyż tak wynika z przepisów prawa budowlanego. Pozostałe elementy konstrukcji oraz aranżacje wewnątrz budynku powstaną tylko i wyłącznie z drewna. Elewacja ma być wykonana ze szkła. Będzie to pierwszy taki budynek w Polsce. Został on zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski.

wizualizacja: APA Wojciechowski

Działka należy od 2014 roku do Green Properties. Jest to spółka powołana przez gdańską firmę GetResponse. Świadczy ona usługi z zakresu marketingu internetowego klientom z całego świata. W budynku znaleźć się ma siedziba tejże firmy.

Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji naziemnych oraz z hali garażowej zlokalizowanej w podziemiu. Powierzchnia budynku wyniesie około 12 mkw, z czego ponad połowa to powierzchnie biurowe.

Pomysł powstał, aby zapewnić pracownikom komfort pracy, gdyż, jak pokazują badania, w otoczeniu drewna zdecydowanie lepiej się pracuje. Ludzie, którzy otoczeni są naturą w miejscu pracy, są dużo bardziej kreatywni, mniej zmęczeni, chętni do podejmowania nowych wyzwań, czują się bardziej zrelaksowani.

W środku zaplanowano atrium, pośrodku którego, pod szklanym świetlikiem w dachu, będzie rosło drzewo widoczne ze wszystkich pięter budynku. Wewnątrz mają znaleźć się także niezakryte schody wykonane z drewna, stanowiące w dużej mierze element dekoracyjny wnętrza. Wszystko to stwarzać ma ciepłą, domową i przyjazną atmosferę. Architekci zaplanowali także strefy wypoczynku, zlokalizowane wewnątrz budynku oraz na jego dachu. Zaplanowano także budowę kantyny oraz miejsca postojowe dla rowerów.

Na etapie planowania inwestycji inwestor musiał wykazać, że drewno nie jest, jak się powszechnie wydaje, materiałem łatwopalnym. Okazuje się bowiem, że elementy konstrukcyjne wykonane z twardego drewna klejonego są bardziej wytrzymałe w styczności z ogniem niż stal, która wygina się pod wpływem wysokich temperatur. Drewno użyte do budowy biurowca ma być także opatrzone certyfikatem zrównoważonej gospodarki leśnej PEFC.

Budynek ma być certyfikowany w amerykańskim systemie LEED na poziomie Platinum. Oznacza to, że będzie on przyjazny dla pracujących w nic osób oraz dla środowiska. Inwestorzy zadbali o to, by prąd częściowo mógł być pozyskiwany ze słońca, a zbierana deszczówka mogła służyć do celów sanitarnych. W budynku nie będzie także klimatyzacji. W to miejsce powstaną specjalne belki chłodząco-grzejące, co pozwoli dodatkowo wyeksponować drewnianą konstrukcję.

Obecnie kończy się procedura wybierania wykonawcy projektu. Nieznane są także całkowite koszty tej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *