Wiadomości i statystyki

W 2018 r. mieszkania zyskały na wartości – a najbardziej kawalerki

0

Okazuje się, że ceny mieszkań w roku 2018 wzrosły we wszystkich największych miastach Polski. Są one obecnie droższe o około 15% niż w styczniu ubiegłego roku. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

W roku 2018 deweloperzy sprzedali rekordową liczbę mieszkań. Były one również znacznie droższe niż do tej pory. Najmniejszą podwyżkę cen zanotowano w Krakowie, a więc jednym z droższych miast. W listopadzie średnia cena za metr kwadratowy nowego mieszkania wyniosła tam 7626 zł. To o 5% więcej niż w styczniu. W Poznaniu i Wrocławiu ceny wzrosły o 10%, a w Gdańsku i Szczecinie prawie o 15%. Co ciekawe, jeszcze w styczniu 2018 roku Szczecin był zdecydowanie najtańszym miastem w zestawieniu. Obecnie ceny na rynku pierwotnym są tam wyższe niż w Lublinie, Łodzi czy Katowicach. Wkrótce przekroczą kwotę 6000 złotych za metr kwadratowy. Nowe mieszkania oczywiście cały czas najdroższe są w Warszawie. Od stycznia 2018 roku ich ceny ofertowe wzrosły i 8%. Dzisiaj średnia cena w stolicy za metr kwadratowy to około 8400 zł.

1599686sv/bigstockphoto.com

Co ciekawe, najnowsze dane wskazują, że ubiegły rok przyniósł jeszcze większe wzrosty cen na rynku wtórnym. Podwyżka na poziomie 7% dotknęła Lublin, Poznań i Szczecin. Większe wyniki zanotowano w Krakowie, Łodzi i Gdańsku, ale rekord padł w Katowicach. Tam za metr kwadratowy mieszkania trzeba obecnie zapłacić 15% więcej. W styczniu 2018 roku było to 4600 złotych, a w listopadzie już niemal 5300 zł. Mimo tak dużej podwyżki cen, Katowice i tak są wciąż jednym z najtańszych dużych miast. Taniej jest tylko w Łodzi i Szczecinie.

Niezwykle interesująco prezentują się także dane na temat średnich cen mieszkań niewielkich pod względem metrażu, a więc popularnych kawalerek. W tym przypadku rekord osiągnięto w Gdańsku, gdzie jednopokojowe mieszkanie kosztuje obecnie 31% więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Stolica województwa pomorskiego jest więc droższa niż Warszawa. Średnie ceny kawalerek oscylują tam w okolicach 400 tysięcy złotych, co jest kwotą rekordową. Jednak w jednym mieście ceny kawalerek spadły. Mowa o Poznaniu, gdzie zanotowano spadek cen o 3%.

Zaprezentowane dane wskazują jednoznacznie, że pieniądze zainwestowane w zakup mieszkania w styczniu 2018 roku jeszcze przed końcem ubiegłego roku zwiększył wartość o kilka, kilkanaście, a niekiedy i kilkadziesiąt procent. Oczywiście w najlepszej sytuacji są te osoby, które mieszkania kupiły z myślą o wynajmie. Teraz bowiem policzyć mogą nie tylko czynsz, który uzyskały przez cały rok od lokatorów, ale i wzrost własności mieszkania. Oczywiście to na realny zysk przełoży się dopiero w momencie sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Prawdopodobnie ceny mieszkań będą rosły również i w tym roku. Eksperci wskazują bowiem na dobrą sytuację materialną Polaków, która cały czas się polepsza, niskie wciąż stopy procentowe, a jednocześnie na rosnące ceny materiałów budowlanych i usług firm budowlanych. Wszystko to sprawia, że deweloperzy podnoszą ceny sprzedawanych przez siebie lokali. Mimo to chętnych do zakupu nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *