Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Ulga na nowe mieszkanie zbyt niska?

0

Ulga na zasiedlenie to nowy projekt Ministerstwa Rozwoju. Jego celem jest m.in. zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Eksperci wskazują jednak, że główne założenie projektu może nie zostać zrealizowane ze względu na zbyt niską kwotę, jaką odliczyć można od podatku.

Ulga na zasiedlenie to element Narodowego Programu Mieszkaniowego

Narodowy Program Mieszkaniowy skierowany jest do osób, których zarobki nie pozwalają na nabycie lub wynajem nieruchomości w cenach rynkowych. Dotychczas realizowane projekty to m.in. „Mieszkanie plus” oraz „Mieszkania dla rozwoju”. Nowością w programie jest ulga na zasiedlenie, która ma wejść w życie w III kwartale 2020 roku. Ulga w podatku PIT skierowana jest do osób do 35 roku życia, kupujących mieszkanie z rynku pierwotnego lub budujących dom jednorodzinny. Jej wysokość uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie domowym. Preferowane będą rodziny wielodzietne. Kwota ulgi ma zależeć również od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności mieszkań dla młodych osób. Dodatkowo ulga ma stymulować popyt na mieszkania, a tym samym stanowić wsparcie dla firm z branży budowlano-montażowej.

Ulga na mieszkanie może okazać się zbyt niska

Eksperci wskazują uwagę na fakt, że dla wielu młodych osób, czyli grupy docelowej nowego projektu, ulga może okazać się niewystarczająca. Przeszkodę w nabyciu własnej nieruchomości stanowią głównie wysokie ceny mieszkań na rynku pierwotnym, przy których kwota w wysokości kilkuset lub kilku tysięcy złotych, którą można odpisać od dochodu, będzie stanowić niewielkie wsparcie. Jednocześnie z ulgi nie będą mogły skorzystać osoby kupujące mieszkanie z rynku wtórnego, który z zasady oferuje tańsze nieruchomości. Kłopotem dla wielu młodych osób może okazać się również wysokość minimalnego wkładu własny, który w ostatnim czasie podniosło wiele instytucji bankowych.

Dodatkową barierę może stanowić sposób odliczania ulgi. Kwotę odliczyć będzie można w PIT, zatem pomoc uzyskać będzie można dopiero po zakupie mieszkania lub zakończeniu budowy domu.

Z tych powodów, według wielu opinii, nowy projekt będzie korzystny głównie dla deweloperów. Mimo to zapowiadana pomoc dla młodych ludzi może tymczasowo zahamować popyt na mieszkania. Wiele osób z decyzją o zakupie nieruchomości może poczekać do momentu wprowadzenia ulgi na zasiedlenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *