Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Udział wielkiej płyty w inwestycjach deweloperskich

0

Zainteresowanie deweloperów wielką płytą w ostatnich latach zaczęło rosnąć. Czy wracamy do trendów z poprzedniej epoki? Poniekąd, jednak nowa wielka płyta to nie to samo to materiał budowany popularny w poprzednim wieku. Czym się różni?

Wielka płyta – zalety

Budownictwo wielkopłytowe ma wiele plusów. Prace nad budynkiem idą dużo szybciej, jednocześnie przy mniejszym nakładzie pracy. Nie potrzeba wielkiej ekipy, wystarczy kilku specjalistów zatem koszty zatrudnienia ekipy budowlanej są niższe. Przede wszystkim jednak sam materiał jest tańszy a zatem można powiedzieć, że wybudowanie osiedla pochłania o wiele mniej pieniędzy. Dodatkowo nie można już powiedzieć, że wielka płyta jest kiepska jakościowo – nowoczesne technologie to wykluczają. Nowa wielka płyta w praktyce nie różni się jakością od tradycyjnych materiałów budowlanych. Dla deweloperów jest to bardzo korzystne rozwiązanie – tanio, szybko i dobrze. Nic zatem dziwnego, że coraz większa ich ilość decyduje się na powrót do starych, ale ulepszonych rozwiązań.

Nowa wielka płyta coraz bardziej popularna

Jeszcze w roku 2013 nowych budynków, które powstawałyby z wielkiej płyty praktycznie nie było. Ich udział w rynku nieruchomości był bliski zera. Jednak rok później, niespodziewanie, zaczął on rosnąć. W 2014 roku wciąż była to znikoma ilość, bo jedynie 0,08%. Kolejne lata przyniosły delikatny spadek zainteresowania nową wielką płytą, ale w roku 2018 pojawił się gwałtowny wzrost, jeżeli chodzi o udział ukończonych budynków wielkopłytowych na rynku. Wówczas liczba ta sięgnęła 0,59%. W 2019 roku było to już natomiast 0,97%. I choć nie są to liczby bardzo imponujące to warto pamiętać o tym, że w ubiegłym roku powstało w Polsce aż 187 budynków z wielkiej płyty – a to oznacza niemalże dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2018.

Znana od lat, ale zmodernizowana technologia szybko zyskuje na popularności. Kto wie czy za parę lat budynki wielkopłytowe nie będą stanowiły większości na rynkach deweloperskich? Jest jednak duża szansa, by już niebawem budownictwo wielkopłytowe stało się bardziej popularne niż technologia monolityczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *