Sprzedaż nieruchomości

Tereny zielone – ważna zaleta nieruchomości

0

Szybkie tempo życia, stres, codzienne obowiązki – wiele osób czeka na ten moment w ciągu dnia, kiedy wróci do domu lub mieszkania i odpocznie w przyjemnym, zielonym klimacie. To dlatego wybierając miejsce do życia jedną z istotnych kategorii jest bliskość terenów zielonych, czyli parku, lasu czy ogrodu. Dlaczego to tak istotne i jak zapewnić sobie dostęp do przyrody?

Kontakt z zielenią to potrzeba, którą prędzej czy później musi zaspokoić każdy człowiek. Właściciele domków jednorodzinnych mają ten komfort, że na własnej działce mogą urządzić ogród. Osoby, mieszkające w bloku zazwyczaj korzystają z każdej możliwości obcowania z naturą wychodząc na spacer do parku, na ogródki działkowe czy do najbliższego lasu. Zieleń pozwala na odpoczynek, obniżenie poziomu stresu, wyciszenie się i pozytywne nastawienie do życia. Przy coraz częstszych alarmach dotyczących poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz wysokiego stężenia smogu regularne spędzanie czasu w lesie czy na terenach zielonych poza miastem ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Wszystko to sprawia, że coraz więcej inwestorów szuka nieruchomości w malowniczych miejscowościach podmiejskich lub z łatwym dostępem do przyrody.

Zieleń o coraz większym znaczeniu

Trend ten przyczynił się do wykonania badań, które jasno mówią o tym, jak ważny jest kontakt z naturą dla osób, które poszukują mieszkania lub domu. Zgodnie z raportem firmy Husqvarna aż 74 proc. Polaków deklaruje, że jest w stanie zapłacić wyższą cenę za nieruchomość, jeśli będzie ona zlokalizowana w sąsiedztwie zieleni. Polacy chcą mieszkać w miejscu, które sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wybierając nieruchomość sprawdzają, czy w pobliżu jest miejsce do spacerów, wycieczek rowerowych i zabaw dzieci. Nie mniej istotny jest widok z okna na przyrodę i zagospodarowanie zieleni bezpośrednio na osiedlu.

Zielony widok na zawsze

Nie zawsze kupując mieszkanie z widokiem na tereny zielone mamy gwarancję, że za kilka lat nie zamienią się one w plac budowy, a następnie w kolejny betonowy budynek, galerię handlową czy parking. Jeśli bardzo zależy nam, aby tak się nie stało warto poszukać inwestycji, która powstaje w sąsiedztwie obszarów prawnie chronionych, do których należą tereny o wysokich walorach przyrodniczych tj. użytki ekologiczne. Tego typu miejsca to np. naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, wydmy oraz stanowiska rzadkich lub chronionych roślin, zwierząt i krzewów. W każdym mieście znajdziemy kilka lub kilkanaście takich użytków ekologicznych. Warto zainteresować się okolicą i sprawdzić, gdzie w sąsiedztwie powstają nowe inwestycje budowlane. Dzięki temu zagwarantujemy sobie efektowny widok z okna lub bliskość terenów zielonych, które doskonale wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *