Sprzedaż nieruchomości

Szeregowiec – czy warto?

0

Pandemia koronawirusa spowodowała, że domy i działki stały się bardziej atrakcyjne dla kupujących. Jednak koszt takiego zakupu jest o wiele większy niż w przypadku mieszkania. Alternatywą może być dom szeregowy.

Na obrzeżach dużych miast pojawia się coraz więcej inwestycji szeregowych. Jest to długi budynek składający się z kilu niezależnych nieruchomości, zwanych segmentami. Każdy segment zajmuje pionową część budynku, składa się z parteru, piętra, czasem również poddasza, do każdego przynależy kawałek niezależnego ogródka, miejsce postojowe, a w niektórych inwestycjach garaż. Cena domu szeregowego jest z reguły niższa za metr kwadratowy niż cena mieszkania. Kupując taką nieruchomość właściciel osiągnie kompromis pomiędzy mieszkaniem w mieście, a dużą przestrzenią, kawałkiem zieleni i chęcią posiadania domu, którego wybudowanie na pojedynczej działce w najlepszych lokalizacjach przekracza milion złotych.

Brians Photos/bigstockphoto.com

Niekwestionowaną zaletą takiej inwestycji jest jej położenie. Domy szeregowe budowane są przez deweloperów, którzy mają większą siłę nabywczą i możliwość zakupu atrakcyjniejszych działek niż prywatny inwestor. Dodatkowo koszt zakupu będzie niższy niż w przypadku domu jednorodzinnego, a przestrzeń wewnątrz domów szeregowych może wynosić nawet 120 mkw. W czasie przymusowej kwarantanny wiele osób zaczęło inaczej postrzegać miejsce, w którym żyje na co dzień. Okazało się, że mieszkanie w bloku jest za ciasne dla rodziny z dziećmi, gdy każdy potrzebuje swoje kąta do pracy czy do nauki. Dom szeregowy może być więc rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na budowę domu, albo po prostu nie interesuje ich tak duży metraż. Inwestycje szeregowe położone są w granicach miast, jest to więc połączenie zalet mieszkania w mieście z prywatnością i przestrzenią, jakie daje posiadanie domu.

Nie można jednak zapominać, że właściciel takiej nieruchomości będzie musiał znosić obecność sąsiadów. Co prawda dom szeregowy daje więcej prywatności niż mieszkanie w bloku, jednak jest on najczęściej położony na osiedlu, sąsiadując z innymi budynkami. Ponadto, mimo iż do każdego lokalu przynależy ogródek, z reguły są to niewielkie kawałki zieleni, chyba że zdecydujemy się na zakup domu skrajnego. Garaże zdarzają się w takich inwestycjach, ale częściej będzie to jedno lub dwa miejsca postojowe przed domem. Mimo, iż cena za metr kwadratowy będzie w tym wypadku niższa niż cena metra mieszkania, to w przeliczeniu na powierzchnię będzie to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych w stanie surowym.

Dodatkowo inwestycje takie najczęściej powstają w dzielnicach odleglejszych, na obrzeżach miast, albo w tak zwanych miejscowościach-satelitach, czyli położonych blisko granicy miasta, ale faktycznie już poza jego obszarem administracyjnym. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. Lokalizacja może być problemem dla osób dojeżdżających do pracy, albo dowożących dzieci do szkoły. Na nowych osiedlach często jeszcze nie ma odpowiedniej infrastruktury, a wówczas robienie zakupów, czy korzystanie z jakichkolwiek usług wiąże się z koniecznością dojechania do innej części miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *