Wiadomości i statystyki

Sytuacja na rynku mieszkań i kredytów w I kwartale 2020 r.

0

Mimo że pierwszy kwartał 2020 roku upłynął bez wątpienia pod hasłem koronawirusa, wyraźnego wpływu pandemii na rynek nieruchomości jeszcze nie widać. Skutki kwarantanny i niepewnej sytuacji gospodarczej z pewnością pojawią się jednak w kolejnych miesiącach.

Na razie nie widać wyraźnego wpływu koronawirusa na rynek nieruchomości

Według raportu Metrohouse i Gold Finance wirus jak na razie wpłynął głównie na rynek nieruchomość wtórnych. W porównaniu do początku 2020 roku, w marcu Indeks Popytu spadł niemal o połowę, ze 140 punktów na 70. Przyczyną była bez wątpienia niepewna sytuacja gospodarcza, która sprawiła, że więcej ludzi zdecydowało się na poczekanie z zakupem  mieszkania. To z kolei spowodowało obniżenie cen na rynku wtórnym. Zniżki dotyczyły głównie nieruchomości w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

FotoVika/bigstockphoto.com

W Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu ceny nadal miały natomiast tendencję wzrostową, sprzedający jednak o wiele chętniej niż zazwyczaj przystępowali do ich negocjacji. Dzięki temu możliwy był zakup mieszkania o 2-3 proc taniej niż ostatnie ceny ofertowe. Stale rośnie również odsetek mieszkań kupowanych pod wynajem. Na rynku wtórnym pod koniec 2019 roku wynosił 31 procent, a w pierwszym kwartale 2020 roku już 39 procent. Inwestorzy to najczęściej osoby między 30 a 40 rokiem życia.

Nieco inaczej sytuacja prezentuje się na rynku nowych nieruchomości. Mimo spadku zainteresowania mieszkaniami w drugiej połowie I kwartału, ceny mieszkań wzrosły średnio o 6,7 procent w Warszawie, 6,2 procent w Krakowie, a we Wrocławiu o 4,5 procent.

Zmiany w przyznawaniu kredytów hipotecznych

Na niesprzyjające warunki na rynku pracy zareagowały również banki, podwyższając marże oraz likwidując akcję promocyjne. Zmieniły się również zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Obecnie wkład własny kredytobiorcy musi najczęściej wynosić minimum 20 procent wartości nieruchomości, czyli o 10% procent więcej niż przed spowolnieniem aktywności gospodarczej spowodowanej koronawirusem. Wydłużeniu uległ również czas oczekiwania na pożyczkę. Na problemy z uzyskaniem kredytu muszą przygotować się osoby prowadzące własną działalność gospodarczą lub pracujące w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *