Porady dla deweloperów, Wiadomości i statystyki

Starzenie się społeczeństwa a potrzeby mieszkaniowe

0

Polskie społeczeństwo się starzeje, a to przekłada się na każdą dziedzinę życia. Wiele z nich wymaga dostosowania do potrzeb seniorów, dlatego naprzeciw ich wymaganiom zaczęli wychodzić deweloperzy, których oferta coraz częściej kierowana jest właśnie do tej grupy wiekowej.

Średnia wieku Polaków wynosi obecnie 40 lat, a zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego za niewiele ponad 20 lat wzrośnie do 50. Oznaczać to będzie, że co czwarty mieszkaniec kraju będzie miał wówczas 65 lat. Dla deweloperów jest to więc jasny sygnał, że wkrótce seniorzy stanowić będą znaczną grupę nabywców nieruchomości, dlatego już dzisiaj zastanawiają się, w jaki sposób powinni zmodyfikować swoją ofertę.

dolgachov/bigstockphoto.com

Zmian wymaga przede wszystkim architektura budynków i osiedli, których obecny kształt często jest poważną do pokonania przeszkodą dla osób starszych, borykających się z ograniczoną możliwością poruszania się. Brak wind, stopnie zaczynające się już przed wejściem do klatki schodowej, stanowią poważny problem i wymagają dużego wysiłku. Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim droga taka jest wręcz niemożliwa do pokonania. Budynek, w którym mieszka taka osoba, nie powinien stanowić dla niej przeszkód i ograniczeń w prowadzeniu normalnego życia.

W samych mieszkaniach natomiast często znajdują się niepotrzebne progi, futryny drzwiowe są zbyt wąskie, a meble i ich układ nie sprzyjają sprawnemu poruszaniu się. Kwestie takie jak dodatkowe drążki w łazience, czy wygodna kabina prysznicowa z niskim brodzikiem, do którego nietrudno wejść, z reguły nie leżą już w zakresie prac deweloperskich. Jednak kwestie takie jak szerokość korytarzy czy zaaranżowania mieszkania w taki sposób, aby każde drzwi można było otworzyć swobodnie, stanowią już element deweloperskiego projektu.

Nie można zapominać o wyposażeniu pozostałych pomieszczeń. W pokojach należy unikać zbędnych mebli i dodatków, czy wystających kantów, o które można łatwo się potknąć, czy zranić. Kuchnia również powinna być funkcjonalna, a korzystanie z szafek nie może wymagać wspinania się na krzesło, wszystko należy umieścić w zasięgu ręki. Warto zwrócić również uwagę na kwestie bezpieczeństwa i zamontować kuchenkę elektryczną zamiast gazowej, w której można zostawić odkręcony kurek i spowodować wyciek wybuchowej substancji.

Budynki z mieszkaniami dla seniorów powinny być zlokalizowane w niewielkiej odległości od sklepów, punktów usługowych, a nawet przychodni, by ułatwić im wykonywanie codziennych czynności. Wśród tej grupy wiekowej zauważalna jest również tendencja to zamieniania swoich dużych mieszkań na mniejsze. Te bowiem łatwiej utrzymać w czystości, ale i miesięczne koszty eksploatacyjne są w tym wypadku odczuwalnie niższe. Optymalna powierzchnia takiego mieszkania to 45 – 50 m kw., z dwoma lub trzema pokojami.

Starsze osoby niechętnie chcą zmieniać miejsce zamieszkania z uwagi na wieloletnie przyzwyczajenie. Decydują się na to jednak, gdy wiąże się to ze znaczną poprawą komfortu życia, o czym powinni pamiętać deweloperzy planując swoje inwestycje. W ciągu dwudziestu lat osoby w wieku 65 + będą bowiem stanowić znaczą grupę ich potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *