Wiadomości i statystyki

Sprzedaż mieszkań zwalnia

0

W pierwszych trzech miesiącach tego roku statystyki sprzedażowe deweloperów obecnych na GPW uległy kolejnej fazie regresu. Tym samym wszystko wskazuje na to, że pierwotny segment krajowego rynku mieszkaniowego wszedł w fazę regularnego spowolnienia. Potwierdzają to eksperci, którzy sugerują, że ubiegłoroczne przesilenie koniunktury sprzedażowej to nie był jedynie wypadek przy pracy, a początek dłuższego cyklu dekoniunktury.

Kwartalny regres sprzedaży nowych lokali mieszkalnych wyniósł 15,1% licząc rok do roku. Baza była przy tym dość wysoka. Pierwszy kwartał roku 2018 był bowiem ostatnim, w którym deweloperzy giełdowi zaprezentowali dodatnią dynamikę sprzedaży. Obecnie w każdej opcji zanotowano regres, chociaż w stosunku do kwartału poprzedniego w wymiarze jedynie 0,5%. To wskazywać może na to, że wejście rynku w okres dekoniunktury będzie jednak łagodne. Sprzedaż mieszkań spada i prawdopodobnie nie ulegnie to zmianie.

FotoVika/bigstockphoto.com

Wciąż bardzo dużą sprzedażą mogą pochwalić się najwięksi deweloperzy na rynku – Atal, Murapol oraz Dom Development. Nieco gorzej wygląda sytuacja Robyga. W tym przypadku sprzedaż w pierwszym kwartale tego roku spadła o 50% w stosunku do tego samego okresu roku 2018. Sporo osób zrezygnowało finalnie z zakupu mieszkania. Progres zanotowali z kolei Marvipol Development, Archicom czy Victoria Dom. Fatalną passę ma Polnord. Wciąż notuje on ujemną sprzedaż mieszkań netto. To sytuacja niezwykła. Co jest jej powodem? Spółka po opublikowaniu wyniku za pierwszy kwartał bieżącego roku na poziomie 95 lokali brutto poinformowała bowiem o 104 anulowanych w tym samym czasie umowach zawartych w roku poprzednim. W sumie wymienieni powyżej deweloperzy notowani na GPW w pierwszym kwartale 2019 roku znaleźli 6096 chętnych na swoje mieszkania. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 7181 osób, a w ostatnim kwartale roku ubiegłego 6129 osób.

Tym samym okazuje się, że mimo niezłych wyników kilku dużych spółek, spadek sprzedaży lokali mieszkalnych w stosunku rok do roku jest spory i nie można o tym zapominać. Co więcej, pewne jest już to, że biorąc pod uwagę cały rynek mieszkaniowy regres jest znacznie większy i przekracza około 20%. Widać wyraźnie, że na wynik prezentowanych powyżej spółek główny wpływ miał wyczyn największych deweloperów na rynku. Takich firm działających poza GPW już raczej nie ma.

Na pewno poważnym sygnałem ostrzegawczym przed dalszym pogorszeniem koniunktury jest komunikowanie przez kolejnych dużych deweloperów postępującego pogorszenia ich środowiska gospodarczego. Coraz częściej mają oni problemy z uzyskaniem gruntów inwestycyjnych, a więc w najbliższej przyszłości nie wprowadzą na rynek ciekawej oferty mieszkań do sprzedaży. Tym samym okazuje się, ze słynna już specustawa mieszkaniowa jak na razie wcale nie okazała się zbawienna dla deweloperów, którzy i tak będą musieli stawić czoła normalnemu zjawisku jakim jest cykliczne spowolnienie na rynku mieszkaniowym. Te będzie teraz następować coraz mocniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *