Wiadomości i statystyki

Siła nabywcza Polaków na rynku mieszkaniowym

0

Siła nabywcza Polaków w zakresie rynku mieszkaniowego nie uległa zmianie pomimo znacznego wzrostu poziomu wynagrodzeń (aż o 16%). Obecnie za miesięczną pensję możemy kupić jedynie pół metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym, jak również niecały metr kwadratowy na rynku wtórnym. Żeby móc kupić 50-metrowe mieszkanie w nowoczesnym budownictwie należałoby odłożyć całą pensję w każdym miesiącu przez około 87 lat.

W sierpniu przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4798 złotych brutto w sektorze przedsiębiorstw. To prawie 7% więcej niż w okresie analogicznym w poprzednim roku.

Mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Zarabiamy znacznie więcej, niemniej jednak…

Czy taka tendencja widoczna jest także na rynku mieszkaniowym? Tutaj niestety sprawa nie wygląda wcale optymistycznie. Pozytywny efekt wzrastających wynagrodzeń niwelowany jest poprzez drożejące w podobnym tempie nieruchomości. W efekcie, chociaż zarabiamy znacznie więcej, to i tak nie możemy pozwolić sobie na zakupienie dużego mieszkania.

Gdzie najłatwiej jest kupić mieszkanie? 

Obecnie za kwotę przeciętnej pensji netto można nabyć zwykle 0,93 metra kwadratowego mieszkania na wtórnym rynku, zaś na pierwotnym 0,57 mkw. Na pierwotnym rynku mieszkań, gdzie rozpiętość wskaźnika oscyluje w granicach od 0,43 mkw. do 0,76 mkw., największą siłę nabywczą można zaobserwować w województwie warmińsko-mazurskim, lubuskim i opolskim. Na przeciwnym biegunie są województwa pomorskie, wielkopolskie i małopolskie, gdzie siła nabywcza mieszkań jest najmniejsza w stosunku do całego kraju. Co istotne, w województwie mazowieckim, chociaż zdecydowanie wyróżnia się ono na tle innych miejsc zdecydowanie największymi zarobkami, to pod względem siły zakupowej, zanotowano wskaźnik zakupu mieszkania zaledwie na poziomie 0,54 m2 za przeciętną wysokość pensji. Niezbyt dobrym pocieszeniem jest w tym wypadku fakt, że w przeciągu ostatnich 36 miesięcy, licząc do marca bieżącego roku, średnie wynagrodzenie netto wyniosło w sumie o 16 % więcej.

Znacznie lepszą pozycją mogą pochwalić się konsumenci zarabiający średnią w swoim województwie, którzy pragną nabyć mieszkanie na rynku wtórnym. Z uwagi na znacznie niższe ceny metra kwadratowego w tej części rynku, zwykle przeciętna pensja umożliwia zakupienie 0,93 m2. Rozpiętość wskaźnika wynosi przy tym od 0,65 m2 do 1,52 m2. W najbardziej dogodnej sytuacji znajdują się mieszkańcy województw zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, a także śląskiego. Najtrudniej o własne mieszkanie w pomorskim, łódzkim i w małopolskim.

Ile należy odłożyć? 

Ponieważ trwająca od około 3 lat duża hossa na rynku mieszkań bardzo wywindowała ceny mieszkań na rynku wtórnym (aż o jedną piątą), została porównana obecna siła nabywcza zarobków z tą mającą miejsce 3 lata temu. Okazało się, że wysokie wzrosty cen za mieszkania znacznie zniwelowały efekt podwyżki wynagrodzeń. O ile trzy lata temu na rynku wtórnym za przeciętną miesięczną pensję można było nabyć zwykle 0,98 mkw. mieszkania, tak dzisiaj jest to już tylko 0,93 mkw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *