Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Rynek pierwotny – będą ulgi podatkowe?

0

Ministerstwo Rozwoju ma w planach wesprzeć Polaków, chcących kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub budujących dom na własnej działce i przyznać im ulgę podatkową. Ma to być dodatkowa pomoc dla firm budowlanych. Wsparcie ma na celu stymulować firmy z tego sektora do zwiększania zatrudnienia.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało już projekt nowej ulgi i wkrótce ma on trafić pod obrady Rady Ministrów. Kiedy możemy się spodziewać, że ustawa wejdzie w życie? Prawdopodobnie będzie to trzeci kwartał 2020 roku, czyli w tegoroczne wakacje.

Sporna kwestia ostatecznego metrażu mieszkań

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Ulga na zasiedlenie

Roboczo nowa ulga podatkowa została nazwana „ulgą na zasiedlenie”. Będzie dostępna dla osób, które zdecydują się kupić mieszkanie od dewelopera albo wybudować dom jednorodzinny.

Wysokość ulgi, którą będzie można odliczyć od dochodu będzie uzależniona od sytuacji rodzinnej podatnika – im więcej dzieci, tym większa ulga. Warto dodać, że jej maksymalna wysokość będzie również zależna od cen w branży budowlanej.

Na razie przedstawiono następujące kwoty odliczenia:

  • 4 597 zł – dla singla,
  • 5 746,25 zł – dla podatnika z jednym dzieckiem,
  • 6 895,50 zł – dla podatnika z dwójką dzieci,
  • 8 044,75 zł – dla podatnika z trójką dzieci,
  • 9 194 zł – dla małżeństwa bez dzieci,
  • 10 343,35 zł – dla małżeństwa z jednym dzieckiem,
  • 11 492,50 zł – dla małżeństwa z dwójką dzieci.

Warto dodać, że z ulgi będą mogli skorzystać tylko osoby do 35. roku życia. W przypadku pary brany jest pod uwagę wiek osoby młodszej.

Dlaczego rynek pierwotny?

Autorzy projektu wyjaśniają, dlaczego wsparcie nie jest adresowane do osób, które zdecydują się na mieszkanie czy dom z rynku wtórnego. Chodzi o to, że rynek pierwotny przyczynia się do wzrostu Produktu Krajowego Brutto, tym samym korzystnie wpływa na gospodarkę.

Zarówno do prac budowlanych jak i wykończeniowych można zaangażować podmiot z sektora małych i średnich firm, które korzystają z lokalnych surowców. Ma to zachęcić Polaków do korzystania z ich usług i tym samym wesprzeć sektor budowlany. A firmy z branży z kolei będą mogły stworzyć nowe miejsca pracy.

Trudno jednak nie zastanowić się nad faktem, że mieszkania z rynku wtórnego często również wymagają remontu i tak samo ich właściciele mogą zatrudnić firmy budowlane, montażowe czy wykończeniowe.

Wiele osób mimo że mogłoby pozwolić sobie na nowe mieszkanie od dewelopera, woli wybrać lokum z duszą na przykład w kamienicy i je odnowić. Takie inwestycje nie rzadko są warte nawet kilkaset tysięcy złotych.

Na etapie projektu trudno jeszcze oszacować, czy rzeczywiście nowa ulga na zasiedlenie korzystnie wpłynie na zainteresowanie Polaków rynkiem pierwotnym. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, to używane mieszkania mogą być mniej chętnie nabywane, co może spowolnić rozwój tego rynku, a lokale będą niszczały, nie znajdując kupców.

Warto jednak bacznie obserwować wpływ nowej ulgi na zachowania Polaków. Możemy się spodziewać jej wprowadzenia już w najbliższych miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *