Wiadomości i statystyki

Rynek nieruchomości premium odporny na pandemię

0

Przez pandemię koronawirusa znacząco wzrosła sprzedaż na rynku nieruchomości premium. Stało się tak za sprawą potencjalnych inwestorów, którzy zaczęli szukać lokali w atrakcyjnych lokalizacjach, w większym niż dotychczas metrażu, a także z dostępem do ogrodu czy tarasu. Dwoma dużymi miastami, w których ceny za mkw. oscylowały w okolicach 40 tys. zł, były Warszawa oraz Kraków.

Skąd tak duże zainteresowanie segmentem premium?

Nieruchomości z segmentu premium o dobrej lokalizacji nie odczuły wahań na rynku nawet podczas pandemii. Jednak COVID-19 zdecydowanie zmienił preferencje kupujących, co przełożyło się na większe przychody w sprzedaży apartamentów o wysokim standardzie. Obecnie nabywcy są zainteresowani nieruchomościami z bezpośrednim dostępem do zieleni i naturalnego światła, ale również z przyległym tarasem lub balkonem. Stało się tak ze względu na kolejne lockdowny, podczas których prywatne mieszkania zmieniały się w biura, przestrzeń do pracy i wypoczynku, sale do nauki zdalnej, a niejednokrotnie w siłownie. W konsekwencji na popularności zyskały mieszkania o zwiększonym metrażu, funkcjonalne i odpowiednio doświetlone wnętrza, ale także komfortowe i bezpieczne części wspólne – strefy rekreacji „pod chmurką” oraz niedalekie sąsiedztwo sklepów.

Ginger Monteleone/bigstockphoto.com

Ogródek lub taras na wagę złota

Przez tak długi okres zamknięcia w domowych czterech ścianach, które zafundowała pandemia, u wielu nabywców narodziła się chęć posiadania nieruchomości z dostępem do tzw. przestrzeni zewnętrznej – balkonu, tarasu, ogródka. Według raportu firmy doradczej JLL i serwisu Obido.pl był to priorytet dla 52 proc. ankietowanych Polaków, podczas gdy rok wcześniej ten czynnik wskazało jedynie 23 proc. Prawie połowa kupujących – 47 proc. zwróciła uwagę na dostęp do naturalnego światła. Na kolejnych miejscach znalazły się – bliskość miejskich terenów zielonych (45 proc.) oraz dobra jakość powietrza i niski poziom hałasu w pobliżu obszaru inwestycji.

Warszawa i Kraków wiodą prym na rynku nieruchomości z segmentu premium

Od kilku lat zagłębiem polskiego rynku luksusowych nieruchomości jest Warszawa. To tu zlokalizowane są wyjątkowe inwestycje nawet na skalę europejską. W 2020 r. w stolicy sprzedano dziewięć na dziesięć najdroższych nieruchomości w kraju. Dwa najdroższe apartamenty o łącznej powierzchni 274 mkw. zostały nabyte za 7,7 mln oraz 7,6 mln zł. Również w Warszawie padła rekordowa suma za mkw. – za apartament o powierzchni 117 mkw. zapłacono 5 mln zł, co daje 42,6 tys. zł za 1 mkw. Drugim, dużym miastem, w którym ceny nieruchomości oscylują przy 40 tys. zł za mkw. jest Kraków. To właśnie w Małopolsce mieszkanie o powierzchni 33 mkw. uzyskało cenę ponad 1,3 mln zł. W przeliczeniu mkw. kosztował 39,8 tys. zł.

Czy ceny nieruchomości premium zaczną spadać?

Według analityków KPMG nie ma co liczyć, iż w tym roku ceny nieruchomości będą niższe. W dobie trwającej pandemii koronawirusa inwestorzy nadal będą traktować segment premium jako najbezpieczniejszą inwestycję długoterminową. Jest to bowiem bardzo atrakcyjna alternatywa w stosunku do modnych jeszcze przed COVID-19 dobrze oprocentowanych lokat bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *