Wiadomości i statystyki

Rynek nieruchomości premium nadal stabilny

0

W dobie pandemii inwestowanie w nieruchomości premium nadal jest atrakcyjne. Apartamenty są obecnie jedną ze stabilniejszych form lokowania kapitału, a te położone w Polsce cieszą się popularnością wśród inwestorów z Europy. Ich ceny na tle innych krajów Unii są bowiem stosunkowo nieduże.

Nieruchomości z segmentu premium osiągają zawrotne ceny. W Krakowie można znaleźć inwestycje za 36 tys. za m2, w Warszawie bliżej 50 tys. zł za m2. Jednak okazuje się, że na tle innych krajów wcale nie są one wysokie.

Luksusowe nieruchomości

shanin/bigstockphoto.com

Rynek luksusowych apartamentów od lat jest na tyle stabilną gałęzią, że jest odporny na rynkowe zawirowania, nie straszna mu również pandemia. Polaków, których stać na zakup takich nieruchomość z roku na rok przybywa, a przy obecnie niskich stopach procentowych nikt nie chce trzymać dużej gotówki na praktycznie nieoprocentowanych lokatach bankowych, czy na koncie.

Nieruchomości luksusowe rządzą się innymi prawami niż popularne nieruchomości mieszkaniowe. Przede wszystkim kierowane są do klienta zamożnego, którego sytuacja finansowa jest stabilna, dodatkowo szuka on sposobów na rozsądne zainwestowanie dostępnych środków. Nieruchomości w ogóle uważane są za jedną ze stabilniejszych inwestycji, obarczoną małym ryzykiem, przy wysokiej stopie zwrotu. Nieruchomości premium są tego jeszcze lepszym przykładem, ponieważ należą do nich apartamenty budowane w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. A ilość gruntów w takich miejscach jest ograniczona, co oznacza, że będzie tam coraz mniej nowych inwestycji. To oczywiście będzie wpływało na wzrost cen nieruchomości już istniejących. Po danych z ostatnich lat widać, jak prężnie rozwijała się w Polsce ta gałąź rynku, oraz jak z miesiąca na miesiąc rosły ceny za metr kwadratowy. Już teraz na sprzedaży apartamentu kupionego 2-3 lata temu w Warszawie można sporo zarobić.

Luksusowe inwestycje powstają na największych rynkach w kraju, jednak dla inwestorów to nadal Warszawa pozostaje najatrakcyjniejsza. Średnia cena metra kwadratowego w tym segmencie wynosi w stolicy 6,5 tys. euro. I mimo, iż jest to bardzo wysoka stawka w porównaniu do segmentu popularnego, to na tle Europy prezentuje się jako jedna z tańszych ofert. Dla porównania w Madrycie za nieruchomość premium trzeba zapłacić około 7 tys. euro za metr, w Berlinie 9 tys. euro, w Paryżu 15 tys. euro, a w Londynie aż 18 tys. euro. Z tego powodu polskim rynkiem interesuje się coraz więcej zagranicznych inwestorów.

Nieruchomości premium to w Polsce cały czas mała część rynku. Aby dana inwestycja mogła zostać zaliczona do luksusowych, musi cechować się atrakcyjnym położeniem, niebanalnym designem, dużą powierzchnią, a także dodatkowymi udogodnieniami, których nie mają nieruchomości z segmentu popularnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *