Wiadomości i statystyki

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2018 roku

0

W minionym roku wartość inwestycji na rynku nieruchomości osiągnęła rekordowy wynik. Co przyczyniło się do takiego sukcesu i jakie nieruchomości cieszyły się największym zainteresowaniem?

Z raportu „View: Polski rynek inwestycyjny w 2018″ firmy CBRE wynika, że wartość wszystkich inwestycji w nieruchomości w 2018 roku w Polsce osiągnęła 7,2 mld euro, co oznacza wzrost aż o 45 % w porównaniu do roku 2017.

Vladitto/bigstockphoto.com

Najpopularniejsze inwestycje komercyjne

Największą część tej kwoty stanowiły inwestycje w biura – 2,7 mld euro, co stanowi 38 proc. całkowitej kwoty inwestycji, większość z nich, bo aż 67 proc., zawarto tradycyjnie już w Warszawie.

Na drugim miejscu uplasował się sektor handlowy, w którym wartość inwestycji wyniosła 2,5 mld euro (35 proc. ogółu inwestycji), czym udowodnił swoją niesłabnącą popularnością, mimo nasycenia rynku. Przy czym istotną zmianą jest duże zainteresowanie obiektami zlokalizowanymi na warszawskiej „high street”, m.in. Wars Sawa Junior czy Cedet.

Na trzecim miejscu znalazł się rynek magazynowy, na którym wartość inwestycji wyniosła 1,8 mld euro, co oznacza zwiększenie jego wolumenu w ubiegłym roku o 100 proc.

Za podium znalazł się rynek hotelowy, na którym wartość inwestycji osiągnęła 119 mln euro. Jednak szacuje się, że hotele w 2019 roku nadrobią zaległości, bowiem w ostatnim czasie powstało wiele takich obiektów i będą one przedmiotami licznych transakcji.

Kto inwestuje?

Dość istotnym czynnikiem zeszłorocznego rekordu inwestycyjnego polskiego rynku nieruchomości były środki pieniężne płynące z USA (1,7 mld euro), RPA (1,1 mld euro) i Azji (1 mld euro). W porównaniu do 2017 r. udział funduszy z USA potroił się, a z RPA wzrósł o 14 proc. Pomimo tego wciąż największy udział ma kapitał z Europy Zachodniej – inwestorzy zainwestowali 2,9 mld euro, co stanowi 40 proc wartości wszystkich inwestycji, a sama kwota zwiększyła się o 66 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych jest dużo środków finansowych, do tego rosną ceny, a podaż się zmniejsza, na czym zyskuje Europa Środkowo-Wschodnia.

W 2018 roku w Polsce sytuacja gospodarcza sprzyjała inwestycjom – niskie stopy procentowe, wysoki wzrost gospodarczy, rekordowy popyt konsumpcyjny. Można było również zauważyć dynamiczny rozwój sektora BPO/SSC, e-commerce i hotelowego. Wszystkie te czynniki wpłynęły na zainteresowanie inwestorów z zagranicy polskim rynkiem nieruchomości i w znacznie przyczyniły się do rekordowo wysokiej wartości inwestycji w 2018 r.

Eksperci prognozują, że w 2019 roku Polska wciąż będzie dobrą alternatywą dla inwestycji w krajach Europy Zachodniej, gdzie ceny są dużo wyższe, przez co wejście do Polski jest bardziej opłacalne dla inwestorów. CBRE podkreśla w raporcie, że polski rynek posiada produkty wysokiej jakości, z dobrą specyfikacją techniczną, a jednocześnie dużo niższej cenie, co gwarantuje wyższy zysk niż przykładowo w Berlinie, Madrycie czy Dublinie. Jednak jest jeszcze za wcześnie, by prognozować kolejny rekord w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *