Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Rynek mieszkaniowy w II kwartale 2019 r. według Barometru Metrohouse i Gold Finance

0

Raporty „Barometr Metrohouse i Gold Finance” są publikowane co kwartał i przedstawiają najważniejsze dane dotyczące aktualnej sytuacji na polskim rynku mieszkaniowych. Poniżej przedstawiamy kilka danych i wniosków z najnowszego raportu z II kwartału 2019 r.

Dane obejmują największe polskie miasta – Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź i Gdańsk. W ostatnim kwartale wskazują one dalszy wzrost cen nieruchomości w analizowanych miastach. Wynika on z dużego zainteresowania zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych.

rynek nieruchomosci

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Rynek wtórny

Jeśli chodzi o rynek wtórny, największy wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału odnotowano w Warszawie (9,7 proc. ) i Wrocławiu (9,5 proc.). Jedynie w Krakowie ceny nieco spadły – o 2,3 proc. W porównaniu z analogicznym kwartałem roku ubiegłego, największy wzrost nastąpił w Gdańsku – o aż 22,4 proc. Największą obniżkę można wynegocjować we Wrocławiu – 3 proc. Najwyższe ceny utrzymują się w Warszawie – przeciętne mieszkanie kosztuje 516 tys. zł, a w przeliczeniu na metr kwadratowy 9403 zł. Największym zainteresowaniem w badanych miastach cieszą się lokale niewielkie, choć nie najmniejsze – w segmencie 35-50 mkw. Średni czas sprzedaży mieszkania nie zmienił się znacząco – wynosi 129 dni. Jedynie w Warszawie jest on znacznie krótszy niż rok wcześniej i wynosi 107 dni.

W raporcie przedstawiono także profil kupującego i sprzedającego. Najwięcej kupujących należy do przedziału wiekowego 30-40 lat (41 proc.), a następny jest przedział 40-50 lat (23 proc.). Jesli chodzi o ich sposób zarobkowania, przeważają pracownicy etatowi (50 proc.). Jeśli chodzi o cel zakupu nieruchomości. aż 28 proc. analizowanych osób deklaruje zakup inwestycyjny, natomiast 20 proc. przeprowadza się do większego mieszkania.

Z kolei wśród sprzedających najczęściej spotykane przedziały wiekowe to 30-40 i 40-50 (po 30 proc.). Również najwięcej jest wśród nich pracowników etatowych (48 proc.). Najwiażniejszą przyczyną sprzedaży jest dla nich chęć przeprowadzki do większej nieruchomości (29 proc.).

Rynek pierwotny

Raport powołuje się na dane z portalu RynekPierwotny.pl. Średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosły najbardziej w Gdańsku – o 6,9 proc., oraz w Warszawie – o 4,6 proc. We Wrocławiu i Łodzi odnotowano niewielki wzrost (odpowiednio 2,1 i 0,9 proc.). W Poznaniu ceny pozostały bez zmian, a w Krakowie nieznacznie spadły. Warszawa okazała się tradycyjnie najdroższa, ze średnią ceną nowych mieszkań 9558 zł/mkw. Najtaniej było natomiast w Łodzi – 5817 zł/mkw.

Kredyty hipoteczne

W II kwartale br. zaobserwowano wzrost marż banków w porównaniu do kwartału poprzedzajacego, zwłaszcza w odniesieniu do kredytów z niskim wkładem własnym (10%), podczas gdy w przypadku wkładów 20% i więcej warunki pozostały takie same.

Łączną wartość nowo podpisanych umów kredytowych szacuje się na 15,6 mld zł. Natomiast jeśli chodzi o kwoty poszczególnych kredytów, w Warszawie najczęściej mieściły się one w przedziale 200-300 tys. zł (41 proc.). Gdy rozpatrujemy pozostałe 5 największych miast, najwięcej jest kredytów w przedziale 300-400 tys. zł (27 proc.), choć tych na 200-300 tys. zł jest tylko trochę mniej (26 proc.). W pozostałych (mniejszych) miejscowościach również najwięcej jest kredytów na 200-300 tys. zł.

Jeśli chodzi o średnią wartość kredytu, w Warszawie można zaobserwować znaczący spadek w ciągu ostatniego roku. W III kwartale 2018 r. było to 391 801 zł, natomiast w II kwartale 2019 r. – już 221 399 zł. Może to zastanawiać w kontekście najwyższych cen mieszkań występujących właśnie w stolicy, ale wynika z wysokich wkładów własnych. W pozostałych 5 największych miastach średni kredyt hipoteczny ma wartość 297 936 zł, a w mniejszych miejscowościach – 251 023 zł.

Źródło: Raport Barometr Metrohouse i Gold Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *