Wiadomości i statystyki

Rynek kredytów hipotecznych wraca do normy

0

Po okresie spadku popytu na kredyty hipoteczne wywołanego pandemią wskaźnik zaczynają iść w górę. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej w październiku 2020 było aż o 8 proc. więcej zapytań o kredyty niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Złożono także więcej wniosków niż we wrześniu 2020, co pokazuje większe zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości. Jednak optymistyczny trend może zostać naglę zahamowany przez rozwijającą się drugą falę epidemii koronawirusa.

Porównując najgorszy moment pandemii, czyli kwiecień 2020, do października 2020 – aż o 38 proc. więcej osób wyraziło zainteresowanie pożyczką w banku. Jednak druga fala epidemii może doprowadzić do nagłego zahamowania rosnącej tendencji. Większość branż ponownie wstrzymała swoją działalność, co uniemożliwia wzięcie kredytu na mieszkanie. Niemniej w październiku wnioskowano średnio o 298 tys. zł pożyczki, co daje kwotę o 5 proc. wyższą niż w ubiegłym roku. Ceny nieruchomości, pomimo pandemii nadal utrzymują swoją cenę. Wnioskowanie o wyższe kredyty może wynikać z obniżonych wymagań bankowych odnośnego wkładu własnego. Dzięki temu więcej osób mogą uzyskać kredyt. Na początku 2020 roku wiele banków zwiększyło minimalny próg udziału własnego aż do 30 proc. Obecnie wystarczy tylko 10 procent, aby otrzymać pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu na mieszkanie.

Warto przypominać, że rekordowo niskie stopy procentowe wpływają też na marże kredytowe, które choć stale rosną, nie są odczuwalne przez banki. Szacunki wskazują, że przy kredycie o wartości 300 tys. zł marża wynosi 3,12 proc. Na początku roku było to jeszcze 2,51 proc. Banki będą się starały utrzymać wzrost popytu na kredyty hipoteczne, dlatego można spodziewać się jeszcze niewielkiego złagodzenia polityki kredytowej. Jednak zagrożenie drugim lockdownem można całkowicie zmienić aktualne tendencje. Wiele państw europejskich zdecydowało się ponownie zamknąć wszystkie branże. W Polsce może uda się tego uniknąć, ale wszelkie spekulacje na ten temat mogą doprowadzić potencjalnie zainteresowanych kredytobiorców do rezygnacji z kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *