Porady dla deweloperów

Rośnie popularność domów inteligentnych

0

Domy, które myślą za nas kojarzą się z filmami o odległej przyszłości. Jednak technologie, które można wykorzystywać w naszych domach są już ogólnodostępne, a ich montaż wcale nie musi oznaczać wydawania majątku. Automatyczne regulowanie temperatury, sterowanie roletami i bramą, a nawet zawartością lodówki, to udogodnienia, dzięki którym życie staje się prostsze. Inwestycja w inteligentny dom może się opłacić, bo tego typu urządzenia pozwalają na oszczędzanie energii i są przyjazne dla środowiska. Dopasowują oświetlenie do pory dnia i pory roku, minimalizując jego zapotrzebowanie w domu.

Do najpopularniejszej inteligentnej aparatury zalicza się energooszczędne regulatory temperatury, które dopasowane są do naszych preferencji co do ciepła w domu i samodzielnie regulują temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Podczas nieobecności domowników temperatura również jest ustawiana, by niepotrzebnie nie tracić energii. Urządzenia współpracują ze stacją pogodową, co umożliwia lepsze ustawienie poziomu światła w całym domu. Takie praktyczne rozwiązania wzbudzają zainteresowanie w branży nieruchomości, dlatego sektor automatyki domowej stale się rozwija o kolejne technologie.

simpson33/bigstockphoto.com

simpson33/bigstockphoto.com

Hasło „inteligentny dom” pojawiło się już w latach dziewięćdziesiątych, gdy w Stanach Zjednoczonych tym mianem określano nowoczesne hale produkcyjne. Z czasem urządzenia zaczęto przenosić do domów prywatnych, by unowocześnić je i zwiększać ich wartość. Na automatykę domową stać było tylko zamożną część społeczeństwa; dziś koszt urządzeń nie jest już tak wysoki. Inteligentny system samodzielnie reaguje na wszelkie zmiany w domu i dopasowuje poszczególne instalacje do naszych potrzeb. Przede wszystkim dotyczy to sieci telefonicznej i internetowej, klimatyzacji, wentylacji, systemów antywłamaniowych, przeciwpożarowych czy oświetleniowych.

Dom wyposażony w zintegrowany system zarządzania budynkiem to dobre wyjście w przypadku ciągle rosnących cen energii, wody i paliwa. A fakt, że jest też przyjazny dla środowiska naturalnego, zachęca do rozważenia takiej opcji. Moda na domy inteligentne powoli wkracza do Polski, bo w USA i zachodniej Europie nie są one już synonimem luksusu, a jedynie dobrą inwestycją na przyszłość, bo zautomatyzowane zarządzanie instalacjami za kilka lat będzie normą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *