Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Rosną ceny nowych mieszkań w Trójmieście

0

Obok Warszawy, Gdańsk, Gdynia i Sopot to miasta, gdzie nieruchomości są najdroższe. Mimo że, wielu ekspertów spodziewało się obniżki cen mieszkań w wyniku pandemii, to wzrost cen w całej Polsce zaledwie wyhamował. Natomiast w Trójmieście wartości wciąż rosną. Z czego to wynika?

Firma Emmerson Evaluation przygotowała raport, analizujący ceny mieszkań w największych polskich miastach. Wynika z niego, że cena metra kwadratowego w Gdyni wynosi już 9,7 tys. zł, w Gdańsku prawie 10 tys. zł, a w Sopocie aż 17,2 tys. zł!  Najdroższe mieszkania są więc w Sopocie. Na drugim miejscu jest Warszawa, a na kolejnych Gdańsk i Gdynia.

velischchuk/bigstockphoto.com

W Gdańsku cena zależna od dzielnicy

Według autorów raportu ceny nieruchomości w Gdańsku w pierwszym kwartale tego roku wzrosły o 1,4%. Jednak w skali całej Polski to jedna z najniższych wartości. Wciąż jednak w stolicy polskiego Pomorza mieszkania są naprawdę drogie. Cena za metr w dużej mierze zależy od dzielnicy. Ceny poszybowały w górę aż o 5% na Aniołkach i w Śródmieściu. Natomiast niezmiennie najdroższe (ok. 14 tys. zł za m kw) są mieszkania ulokowane blisko plaży, czyli: Oliwa, Przymorze i Jelitkowo. Najtaniej można zamieszkać w Gdańsku na Olszynce i Oruni, bo za 6,5 tys. zł za m kw.

W Gdyni niskie wzrosty

W porównaniu z sytuacją, która miała miejsce na wiosnę, mieszkania w Gdyni podrożały średnio o 1,3%. I tutaj również zmiany są zależne od lokalizacji nieruchomości. O 6,6% wzrosły ceny lokali na terenie: Cisowej, Chyloni, Leszczynek, Pustek Cisowskich-Demptowa oraz Chwarzna-Wiczlina. Taniej o 1,1% jest natomiast w następujących dzielnicach: Babie Doły, Oksywie, Obłuże i Pogórze. Najdrożej jest natomiast (trzeba zapłacić ponad 13 tys. zł za m kw) w Śródmieściu, Redłowie i Orłowie.

W Sopocie najdroższe mieszkania w Polsce

Sopot jest nie tylko prestiżowym miejscem do nadmorskiej turystyki, ale także do mieszkania. Wiele nieruchomości jest tutaj także kupowanych w celach inwestycyjnych, więc ceny przyprawiają o zawrót głowy. Według analityków z Emmerson Evaluation ceny wzrosły o 3,3% w ciągu pół roku. Wydaje się to niedużo, ale nominalnie podwyżka jest znacząca. Sopot ma małą powierzchnię, jest blisko morza i przyciąga zamożnych turystów, więc rynek nieruchomości jest tutaj specyficzny.

Warto wiedzieć, że w pierwszym półroczu 2020 roku liczba nowych inwestycji deweloperskich spadła w Sopocie o prawie 20%. Mimo tego zwyżkowy trend zmiany cen został zachowany, a chętnych na kupno lokali nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *