Wiadomości i statystyki

Rodzina na swoim – wzrosną raty kredytów

0

Program „Rodzina na swoim” cieszył się największą popularnością osiem lat temu, gdy ze względu na niskie zarobki i wysokie ceny nieruchomości niewiele osób było stać na zakup wymarzonego mieszkania. Obecnie właśnie dla tej grupy beneficjentów kończy się czas dopłat i spodziewane są duże wzrosty rat.

Sytuacja dotyczy ponad 50 tysięcy osób, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny z rządowym dofinansowaniem. Eksperci z branży finansowej szacują, że koszty kredytowe wzrosną nawet o 40 procent.

W 2011 roku niemal 51 tys. osób zdecydowało się skorzystać z opcji kredytu na mieszkanie z dopłatą rządowa do odsetek. Państwo zadeklarowało się, że przez osiem pierwszych lat będzie pokrywać połowę kosztów odsetek, dzięki czemu comiesięczna rata za kredyt obniżała się o kilkaset złotych. Ponadto dofinansowanie do pożyczek bankowych obejmowało nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego w całym kraju. Dlatego też z „Rodziny na Swoim” chętnie korzystały większe rodziny oraz osoby samotne, które mogły skorzystać z tej opcji przy mniejszym metrażu.

Scott/bigstockphoto.com

Czas niskiego kredytu powoli się kończy i dla wielu Polaków oznacza to wyższe opłaty o nawet jedną trzecią, co z pewnością odczuje domowy budżet. W przypadku kredytu na 200 tysięcy złotych do tej pory rata wynosiła około 720 zł, a teraz wzrośnie do 1220 zł. Jednak w związku ze wzrostem zarobków specjaliści z branży nie przewidują poważniejszych konsekwencji dla całej polskiej gospodarki.

Natomiast osoby, które planowały szybsze spłacenie kredytu, po zakończeniu dofinansowania z programu „Rodzina na swoim” powinny dokładnie sprawdzić warunki umowy z bankiem. Dotacja była przyznawana po spełnieniu limitów oraz warunków zarobkowych i metrażowych nieruchomości. Program nie wpływał natomiast na warunki umowy z bankiem, który kredyt przydzielił. Częstym zapisem w przypadku takich pożyczek jest wprowadzenie dodatkowej opłaty za szybsze spłacenie długu, dlatego warto dokładnie sprawdzić, jaki koszt wiąże się z wpłacaniem większej kwoty za kredyt lub za zmianę formy kredytowania. Może okazać się to bardzo niekorzystne finansowo, szczególnie gdy znaczna część odsetek została już spłacona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *