Porady dla deweloperów, Sprzedaż nieruchomości

Rewitalizacja – szanse i wyzwania

0

Przeznaczeniem starego budynku nie musi być rozbiórka. Coraz więcej polskich inwestorów stawia na rewitalizację. Nie obawiają się ani wyższych kosztów, ani też długiego i wymagającego fachowej wiedzy procesu odnawiania nieruchomości. Są gotowi zmierzyć się z formalnościami oraz koniecznością zaangażowania specjalistów.

Po co? Otóż ich zdaniem to właśnie rewitalizacja jest kierunkiem, w którym należy podążać. Zamiast niszczyć symbole przeszłości, wolą nad nimi popracować i przywrócić swoim budynkom dawną świetność.

Zalety rewitalizacji

Decydując się na rewitalizację starego, często zniszczonego już w znacznym stopniu budynku, inwestor pokazuje swój szacunek względem historii oraz dokonań poprzedników. Wielu współczesnych deweloperów woli burzyć takie nadgryzione zębem czasu nieruchomości, by na ich miejscu wznieść nowoczesne, pełne udogodnień obiekty. Zwiększa się jednak grupa tych, którzy wybierają odnawianie już istniejących elementów lokalnej architektury. Z jednej strony jest to symbol współczesności. Coraz więcej osób zainteresowanych jest bowiem kupnem lub wynajęciem nieruchomości, w której można poczuć ducha odległych czasów. Jednocześnie są gotowe zapłacić więcej, by mieszkać i pracować w takich stylowo wykończonych obiektach. Zatem rewitalizacja budynku może okazać się dobrą inwestycją dla dewelopera. Nawet jeżeli będzie go kosztowała znacznie więcej niż budowa nowego obiektu. Przede wszystkim ma ona jednak znaczenie historyczne i społeczne.

Każdy szanujący się deweloper na bieżąco obserwuje sytuację na rynku nieruchomości. Obecnie widoczny jest na nim wyraźny trend powrotu z przedmieść do centralnych dzielnic dużych miast. A tam wciąż dominuje stare budownictwo. Zaliczane do niego obiekty bardzo często wyróżnia unikatowa historia, którą można wykorzystać podczas prac remontowych. W oczach współczesnych inwestorów właśnie takie budynki są najwięcej warte. Stanowią alternatywę dla współczesnego budownictwa, które opiera się na surowym minimalizmie. Nowoczesne budynki ze szkła i stali fascynują coraz mniej. Zaobserwować można natomiast powrót do dawnych rozwiązań kojarzonych ze stylem i klasą. Niewątpliwą zaletą rewitalizacji budynków jest także szansa sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. Z perspektywy dewelopera odnowienie takiej nieruchomości widziane jest jako wyzwanie organizacyjne. Sprostanie mu często przekłada się na prestiż i umocnienie pozycji firmy nie tylko w regionie, ale także w kraju. A nawet zagranicą, gdzie budynki generalnie się odnawia zamiast burzyć.

Trudności związane z rewitalizacją

Rewitalizacja wiąże się z wieloma wyzwaniami. Inwestorzy w pierwszej kolejności muszą liczyć się z wyższymi kosztami. Odnowienie budynku paradoksalnie może być droższe niż jego zburzenie i postawienie czegoś nowszego. Na wysokość ostatecznego rachunku wpłynie przede wszystkim stopień zniszczenia obiektu oraz zakres prac remontowych, jakich będzie wymagał.

Na ogół niezbędne okazuje się zaangażowanie specjalistów z różnych dziedzin. Są wśród nich nie tylko architekci, ale także historycy, malarze, rzeźbiarze, a nawet archeolodzy. Rewitalizacja starych budynków odbywa się także przy współudziale konserwatora zabytków. Do jego kompetencji należy wykonanie stosownych badań i pomiarów, a także wydawanie zaleceń dotyczących renowacji. Przed rozpoczęciem pracy inwestor powinien skonsultować się z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Jeżeli dana nieruchomość jest uwzględniona jako zabytek, wówczas działania związane z jej rewitalizacją należy objąć nadzorem konserwatorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *