Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Rekordy cenowe w 2019 r.

0

Korzystna koniunktura na rynku nieruchomości powoduje, że padają kolejne rekordy cenowe. W Warszawie sprzedano mieszkanie w cenie francuskiego zamku.

17 mln złotych – tyle zapłacił nabywca połączonych apartamentów o łącznej powierzchni 470 m kw. w zrewitalizowanej warszawskiej kamienicy przy ulicy Foksal. Jest to jedna z najwyższych cen, jaką zapłacono za mieszkanie w całej historii III RP, a także kwota, za jaką można by kupić wystawiony niedawno na sprzedaż XVI-wieczny zamek nad Loarą wraz z 9 hektarową działką. Rekordowa stawka za metr kwadratowy w zeszłym roku wyniosła więc 36 tysięcy złotych. Niewiele więcej trzeba zapłacić za całą kawalerkę w Chełmnie. Dane przedstawił serwis urban.one.

1599686sv/bigstockphoto.com

Najwyższe ceny nieruchomości w kraju po raz kolejny odnotowano w stolicy. Najdroższe transakcje dotyczyły lokali położonych w odległości zaledwie 2.5 km od siebie. W tej samej kamienicy przy ulicy Foksal 13 kupiono drugi najdroższy apartament, za który nabywca zapłacił 11,5 mln zł. Odrestaurowane wnętrza oferują nie tylko estetyczne wykończenia, ale również usługi takie jak konsjerż, spa, czy fitness. Ceny zaczynają się tu od 25 tys. zł za metr kwadratowy.

To jednak i tak niewielka cena w porównaniu do tego, ile zapłacił nabywca gruntu pod zabudowę biurową w Gdańsku. Działkę o powierzchni 0,3 ha sprzedano tam za 143,5 mln zł, co w przeliczeniu daje cenę niemal 42 000zł za metr kwadratowy. Ceny gruntów w największych miastach biją rekordy, ponieważ ich ilość drastycznie się zmniejsza. Deweloperzy są więc skłonni wyłożyć taką sumę, inwestycja w takiej lokalizacji na pewno się bowiem zwróci. Ceny nieruchomości w Gdańsku rosną najszybciej w Polsce, a w niektórych dzielnicach zbliżają się do stawek warszawskich lub nawet je wyprzedziły.

Rynek nieruchomości z segmentu premium najprężniej rozwija się jednak w stolicy. Poza wspomnianymi transakcjami do innych rekordowych zakupów zaliczyć należy apartament o powierzchni 232 m kw. położony w kamienicy „Apartamenty Flory 3”, który sprzedano za 5,75 mln zł, co daje cenę 24,7 tys. zł za m. kw. Jest to również jeden z droższych adresów w Warszawie, a za dostępne tam apartamenty trzeba zapłacić 5-6 mln zł.20,6 tys. za m kw. zapłacił natomiast nabywca apartamentu przy ulicy Wiejskiej 11. Jest to lokal o powierzchni 267 m kw. zlokalizowany w zrewitalizowanej cztery lata temu kamienicy.

Sopot to kolejne miasto, gdzie ceny nieruchomości osiągają rekordową wysokość. Nabywca lokalu o powierzchni 56 metrów przy ulicy Parkowej zapłacił za metr kwadratowy niemal 36 tys. zł.

Na rynku dokonano również transakcji, których wartość była rekordowo niska. Najtańsze są mieszkania w małych miejscowościach, położone w starych budynkach, wymagające gruntownego remontu. Za 25-metrowe mieszkanie w kamienicy z 1920 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-nabywca zapłacił jedyne 41 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *