Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Rekordowe ceny mieszkań w Warszawie

0

Ponad 8,5 tys. to średnia cena za metr kwadratowy mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie. Tak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera. To rekord. Według ekspertów wynika to z bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy oraz tanich kredytów.

Długi czas oczekiwania na nowe lokale także wpływa na to, że potencjalni nabywcy nieruchomości szukają ich na rynku wtórnym. Poza tym popyt na mieszkania, szczególnie te, które są położone w atrakcyjnej okolicy, wcale nie maleje. Sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości w ostatnich miesiącach jest bardzo dynamiczna. Jak podkreślają eksperci z Metrohouse, największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2-3-pokojowe wybudowane w ciągu ostatnich 10-15 lat. Ich wartość wynosi  400-500 tys. zł. Klienci preferują także osiedla zamknięte.

Vladimir32/bigstockphoto.com

Według Cezarego Dymowskiego, dyrektora warszawskiego oddziału Metrohouse, spowodowane jest to działalnością inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem. Wysokie ceny lokali przyczyniają się do niższej stopy zwrotu z takiej inwestycji, dlatego coraz mocniej odczuwalny jest spadek zainteresowania zakupu mieszkań w celu ich późniejszej odsprzedaży.

Warto dodać też, że już ponad 36% transakcji w Warszawie przeprowadzane jest w cenach wyższych niż 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nieruchomości w cenie niższej niż 6 tysięcy złotych dostępne są w większości tylko w budownictwie wielkopłytowym, na przykład na Targówku i Białołęce.

Jeśli zaś chodzi o kredyty hipoteczne to dla osób, które posiadają przynajmniej 20% wkładu własnego, banki oferują bardzo atrakcyjne warunki kredytowania. Marże dla kredytów hipotecznych są obecnie najniższe od 2016 roku, czyli od momentu wprowadzenia podatku bankowego. Dodatkowo stopy procentowe wciąż pozostają na rekordowo niskim poziomie. Dzięki temu oprocentowanie kredytu, niezależnie od wkładu własnego, jest niskie. Jarosław Sadowski z Expandera zaznacza, że przy 10% wkładzie własnym, miesięczna rata kredytu za 50-metrowe mieszkanie w Warszawie wyniesie ok. 1988 zł. Należy jednak pamiętać, że banki w przyszłym roku po raz kolejny mogą ograniczyć dostępność kredytów a stopy procentowe mogą wzrosnąć, dlatego lepiej nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Przy oprocentowaniu na poziomie, który mieliśmy w 2012 r., miesięczna rata kredytu nie wyniosłaby już 1988 zł, a 2726 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *