Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Prognozy dla pierwotnego rynku nieruchomości komercyjnych

0

Poziom wartości pierwotnego rynku nieruchomości komercyjnych w 2014 r. był bardzo zadowalający, a ten rok ma być do niego zbliżony. Szacuje się, że również wyniesie on 3,1 mld euro w Polsce (sektor biurowy, handlowy i magazynowy). Według ekspertów w bieżącym roku nastąpi stabilizacja jeżeli chodzi o wartość transakcji na rynku komercyjnym. Przedmiotem zainteresowania inwestorów będą przede wszystkim biura i magazyny. Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce wciąż rozwija się dynamicznie i obserwuje się wysoką aktywność deweloperską oraz napływ kapitału międzynarodowego.

Największa aktywność inwestorów w 2014 r. dotyczyła biur oraz magazynów. Dziś coraz częściej uaktywniają się inwestorzy z polskim kapitałem, choć w pierwotny rynek nieruchomości użytkowych inwestują głównie międzynarodowe fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe, a także banki inwestycyjne. Również na rynku mieszkaniowym obserwuje się większą ilość zakupów w celach inwestycyjnych dzięki niskim stopom procentowym i stabilnym cenom mieszkań. Decyzje rządu miały zachęcić do wzięcia kredytów na własne M dotychczas niezdecydowanych nabywców.

rynek nieruchomosci

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

W tym roku na pewno także można spodziewać się wzrostu transakcji w segmencie magazynowym. Będzie stanowiło to efekt stale poprawiającej się infrastruktury transportowej oraz rosnącego rynku e-commerce. Segment biurowy i segment handlowy ma utrzymać się stabilnych, choć może lekko ujemnych poziomach.

W Polsce buduje się coraz więcej centrów handlowych i magazynów. Od początku 2015 r. nadal można zaobserwować wzmożoną aktywność deweloperów, a także kupujących i inwestorów w sektorze handlowym, magazynowym, biurowym oraz mieszkaniowym. W przypadku magazynów inwestorzy często wykorzystują szybki rozwój sieci dróg i autostrad, gdyż to właśnie przy nich, daleko od dużych miast, tworzone są nowe inwestycje. Rynek magazynowy napędza też rosnący udział najemców z sektora e-commerce. Dużym zainteresowaniem pod względem inwestycji w rynek nieruchomości handlowych cieszą się zarówno większe, jak i mniejsze miasta. W minionym roku oddano w naszym kraju do użytku aż 450 tys. mkw. powierzchni handlowej. Ponadto utrzymuje się trend rozbudowy i unowocześniania dużych centrów: rosną części rozrywkowe, które mają przyciągnąć jeszcze więcej klientów, szczególnie tych, robiących zakupy przez internet. W 2014 roku oddano też do użytku blisko 600 tys. mkw. powierzchni biurowej. Biorąc pod uwagę liczbę rozpoczętych już projektów, w tym roku i w kolejnych latach można spodziewać się trendu wzrostowego.

Za utrzymaniem dobrego poziomu wartości pierwotnego rynku nieruchomości użytkowych przemawiają: potencjał demograficzny i rosnąca siła nabywcza polskiego społeczeństwa. W oczach inwestorów polski rynek nieruchomości jest rynkiem dojrzałym, należącym do grupy dobrze rozwijających się gospodarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *