Wiadomości i statystyki

Prefabrykacja betonowa w opinii respondentów

0

Poszukiwanie nowych rozwiązań, wspomagających proces budowania domów to nadrzędny cel większości firm budowlanych. Stale rosnące zapotrzebowanie i presja czasu spowodowały większe zainteresowanie możliwością skorzystania z gotowych domów modułowych. Ostatnie badanie wskazują, że prefabrykacja betonowa może okazać się bardzo pomocna przy realizacji niezbędnych inwestycji mieszkaniowych.

Stowarzyszenie Producentów Cementu przeprowadziło w ostatnim czasie badanie, z którego wynika, że blisko 43 procent ankietowanych dostrzega w metodzie prefabrykacji sposób na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Do tej pory domy modułowe najczęściej stawiano w Skandynawii, gdzie realizacja budynku mieszkalnego zajmuje kilka miesięcy. Wiele elementów takiego domu przygotowuje się w polskich fabrykach. W związku z tym takie rozwiązaniem może być bardzo opłacalne. Lokalne zakłady są w stanie zwiększyć produkcję, by zaspokoić potrzeby również  rodzimego rynku.

jessmine/bigstockphoto.com

Dane z raportu wskazują, że ponad połowa osób byłaby skłonna kupić mieszkanie lub dom wykonany właśnie w technologii prefabrykowanej. W przypadku bloków aż 66 proc., a domów wolnostojących – 58 proc. Osoby niezdecydowane zmieniłyby zdanie, gdyby taki dom bądź mieszkania okazało się tańsze. Również możliwość indywidualnych zmian aranżacji budowli stanowiłaby duży atut.

 Rozwój sektora prefabrykacji mieszkaniowej w Polsce jest coraz bardziej widoczny. Pierwsze osiedla tego typu powstały już w Poznaniu i Warszawie. Zalety prefabrykacji najbardziej doceniane są przez mieszkańców województwa opolskiego, gdzie ponad 30 proc. uznało tę metodą za najbardziej innowacyjną. Natomiast najmniejsze zaufanie do domów modułowych mają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie zaledwie 5 proc. widzi w tym rodzaju budownictwa potencjał na przyszłość. Z badania wynika również, że z prefabrykacji betonowej chętniej skorzystają osoby młode w przedziale wiekowym 18-24 lata. Co ważne, ponad połowa uważa tę technologią za szybszą, a ponad 30 proc. za bardziej przyjazną dla środowiska.

Raport został przygotowany na bazie danych zebranych metodą CAWI w lutym 2019 roku. Przebadana grupa liczyła  500 dorosłych osób, które niedawno kupiły nieruchomość lub zamierzają wkrótce dokonać zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *