Wiadomości i statystyki

Poznański rynek mieszkaniowy – aktualna sytuacja

0

Poznański rynek mieszkaniowy mocno się rozkręcił. Obecnie wzrost cen na rynku wtórnym jest tutaj największy w Polsce. Przewyższył już nawet 12-procentowy wzrost odnotowany w Gdańsku.

W porównaniu do zeszłego roku ceny w Poznaniu wzrosły o 18%. Tym samym Poznań pobił Gdańsk, który do tej pory był w tym zakresie liderem, przy czym różnica jest tutaj znacząca. Tym samym średnia cena metra kwadratowego na rynku wtórnym przekroczyła poziom 7000 zł. Jak zauważają eksperci, jest jedna pozytywna strona obecnej sytuacji na rynku. Mianowicie kredyty hipoteczne staniały i obecnie są najtańsze od dwóch lat.

Ryszard Stelmachowicz/bigstockphoto.com

Z uwagi na tak wysokie ceny wielu inwestorów wstrzymuje się z zakupem, czekając na lepsze oferty. Mowa tu przede wszystkim o osobach, które zakup nieruchomości traktują jako inwestycję i chcą ją przeznaczyć na wynajem. Jednak również osoby, które chcą kupić mieszkanie dla siebie, coraz częściej decydują się przeczekać ten okres i poczekać na rozwój wydarzeń. Wysokie ceny powodują również, że zmniejszył się dynamizm skupowania gruntów przez deweloperów.

Tendencja taka widoczna jest w całym kraju. W niektórych lokalizacjach zauważyć można delikatne wyhamowanie sprzedaży oraz zmniejszenie ilości rozpoczynanych inwestycji. Niektórzy przewidują nadchodzące załamanie rynku oraz spadek cen. Na razie jednak rynek jest na tyle stabilny, że na załamanie się nie zapowiada.

Alina Melosik z Metrohouse streszcza sytuację na poznańskim rynku: „w Poznaniu mieszkania deweloperskie w centrum miasta można zakupić w cenie 7-9,5 tys. zł za m kw. Mieszkanie do remontu z rynku wtórnego można kupić już od ok. 5 tys. zł za m kw. Co ciekawe, klienci pytają nie tylko o segment popularny, ale także o droższe, luksusowo wyposażone lokale. Zapytania dotyczą także dużych apartamentów, wykończonych wysokiej klasy materiałami, gdzie cena dochodzi nawet do 12 tys. zł. za m kw. Popularne są też duże mieszkania na parterze z ogródkami”.

Tempo wzrostu cen w Poznaniu spowodowało, że wyprzedził on pod tym względem pozostałe lokalizacje – Wrocław, Gdańsk i Łódź. Na rynku tym zwiększa się również zainteresowanie nieruchomościami z segmentu premium, których ceny za metr kwadratowy mogą wynosić nawet 12 tys. zł.

Dobra wiadomość dla kupujących jest taka, że niektóre banki zdecydowały się na obniżenie marż. Lepsze warunki obejmują jednak kredyty z co najmniej 20-procentowym wkładem własnym. Banki zaczęły między sobą konkurować, a w ten sposób chcą pozyskać nowych klientów. Obecnie niskie stopy procentowe dodatkowo zachęcają do zaciągania kredytów. Należy jednak pamiętać, że prędzej, czy później ich wysokość się zwiększy, a w efekcie podskoczy również wysokość rat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *