Nowe mieszkania, Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Popyt na mieszkania w Warszawie

0

Popyt na nieruchomości mieszkalne utrzymuje się na wysokim poziomie w całym kraju. Szczególnie widoczne jest to w dużych miastach, ze stolicą na czele. Jednym z powodów jest to, że przyjeżdża tu wiele osób w poszukiwaniu lepszych zarobków, a ci, którzy tu mieszkają, osiągają jedne z najwyższych zarobków w Polsce.

Powodzeniem cieszą się nieruchomości o wysokim standardzie. W ubiegłym roku wartość tego segmentu sięgnęła 1,2 mld zł, a szacuje się, że w ciągu kolejnych czterech lat może osiągnąć pułap 1,5 mld zł. Najwięcej takich nieruchomości zlokalizowanych jest w Warszawie, tu też ceny za metr kwadratowy są najwyższe w Polsce. Wśród takich najbardziej prestiżowych inwestycji należy wymienić Złotą 44 i Cosmopolitan, położone w centralnych dzielnicach.

fot. Radek Kołakowski – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania jest jego położenie. Pożądana jest bliskość centrum i łatwa z nim komunikacja, jednak ścisłe centrum nie jest już głównym kryterium. Kupujący biorą pod uwagę również inne kwestie, takie jak otoczenie, możliwość spędzania wolnego czasu oraz bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę te wytyczne, wśród warszawskich dzielnic największą popularnością cieszy się Wilanów. Kryteria te są istotne dla osób nabywających lokale w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Inwestycje w nieruchomości na wynajem cechują się nieco innymi prawami, które zależą od tego, w jaką grupę najemców celuje inwestor. Wśród kupujących na własnych użytek najwięcej jest mieszkań 3-4 pokojowych, które gwarantują dostateczną ilość miejsca i komfort życia dla rodziny.

Coraz więcej kupujących zainteresowanych jest nieruchomościami luksusowymi, czyli apartamentami o dużej powierzchni, wykończonymi w wysokim standardzie. W Warszawie taka przyjemność to wydatek rzędu co najmniej miliona złotych. W zamian nabywca otrzymuje mieszkanie wykończone pod klucz materiałami najwyższej jakości, z dbałością o każdy detal. Obecnie obowiązujące niskie stopy procentowe powodują, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest dużo korzystniejsze niż jeszcze dwa lata temu. To również wpływa na zwiększenie ilości transakcji na rynku. Nabywcami nieruchomości luksusowych coraz częściej są fundusze inwestycyjne lub więksi inwestorzy, którzy zajmują się zarządzeniem najmem krótko- i długoterminowym. We wspomnianym już budynku Złota 44 takiego zakupu dokonał w zeszłym roku fundusz Catella Wohnen Europa, który nabył 72 apartamenty. Takie ilości kupowane przez jednego inwestora to jednak rzadkość.

Prognozy dla nieruchomości luksusowych są bardzo optymistyczne. Nie dość, że popyt na nie będzie wzrastał, to szacuje się, że za 5 lat wartość mieszkania w stolicy może wzrosnąć o 50%, a za 10 lat nawet o 100%, o ile zostaną utrzymane w takim samym standardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *