Porady dla deweloperów

Pompa ciepła

0

Stojąc przed wyborem zamontowania ogrzewania w nowo budowanym domu, każdy inwestor ma naprawdę sporo opcji do rozważenia. Czy ogrzewać piecem na paliwo stałe? A może przy użyciu kotła kondensacyjnego? Podpiąć się pod miejskie gazociągi? Zainstalować własny zbiornik z olejem? Węgiel? Pellet? Ekogroszek? Gaz? Olej opałowy? Prąd?

Gdy myślimy o tych opcjach, przychodzi nam w końcu do głowy, że to wszystko jest koszmarnie drogie, a natura daje nam możliwość ogrzewania dzięki swojej odnawialnej energii prawie za darmo.

Pompa ciepła

Pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczne rozwiązanie, jeżeli chodzi o ogrzewanie domów. Za pomocą specjalnego urządzenia, pobierane jest naturalne ciepło uzyskiwane z różnicy temperatur pomiędzy wodą gruntową a powietrzem lub głębiej położonymi zasobami. Uzyskane ciepło jest konwertowane na energię do ogrzewania naszego domu. Bardzo prosty i pomysłowy mechanizm inspirowany samą naturą. Nie musimy kupować paliwa, nie musimy podkładać niczego do zbiorników – ciepło uwalniane jest wprost z natury i pracuje dla nas.

Schemat pompy ciepła, rys. Ilmari Karonen. [Domena publiczna, Wikimedia Commons]

Ile to kosztuje?

Oczywiście jak przy każdym systemie ogrzewania – musimy zainstalować w domu grzejniki lub rurki w podłodze. Dodatkowo należy zakupić pompę – ten zakup jest tylko pozornie drogi, gdyż mało skomplikowana pompa powietrzna ceni się niewiele wyżej niż dobry kocioł na pellet. Pellet trzeba kupować, magazynować i zasypywać do pieca – zaś praca pompy po zakupie jest zupełnie bezobsługowa – to się w niedługim czasie zwróci inwestorowi. Praca pompy ciepła, polegająca na zdobywaniu energii cieplnej z gruntu, wody lub powietrza, musi być wspomagana poprzez urządzenie zasilane energią elektryczną. Nie można jednak powiedzieć, że jest to ogrzewanie oparte o prąd – jest tylko prądem wspomagane i przy umiejętnym dobraniu pompy ciepła i fachowym zainstalowaniu całego systemu –  rachunki za prąd nie powinny być znaczące.

Dlaczego jeszcze warto wybrać pompę?

Wspomniano już o inwestycji, która się zwraca i niekoniecznie jest dużo droższa od tradycyjnego ogrzewania ekogroszkiem. Mając bezobsługowe ogrzewanie, nie trzeba posiadać ogromnej kotłowni i co sezon dokupować drewna, pelletu czy groszku. Jesteśmy niezależni od dostawców gazu (inna sprawa, że nie do wszystkich gmin Polski dotarły gazociągi). Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który przemawia za montażem pompy ciepła do ogrzewania domu: ekologia! Jeżeli jesteśmy świadomi stanu środowiska w Polsce i nie chcemy zatruwać powietrza – z pompą będziemy mieli zupełnie czyste sumienie.

Rząd polski, w trosce o polepszenie jakości atmosfery nad naszym krajem, wprowadza coraz to nowe programy wspomagające finansowo osoby, które decydują się na zdrowe źródła ogrzewania. Pompa ciepła jest tu bardzo promowanym wyborem. Z najnowszego programu Czyste Powietrze można uzyskać aż do 90% dofinansowania, jeśli zdecydujemy się na zakup pompy do nowo budowanego lub istniejącego już budynku (w tym drugim – w ramach wymiany starego pieca, niespełniającego najnowszych norm).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *