Wiadomości i statystyki

Polski rynek luksusowych nieruchomości w 2017 r. według raportu KPMG

0

Firma KPMG przedstawiła aktualną edycję raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”. W raporcie przedstawione są informacje dotyczące różnych dóbr luksusowych oraz charakterystyka ich nabywców. W tym artykule jednak skupimy się na nieruchomościach.

Z raportu wynika, że zakup nieruchomości jest popularną formą inwestowania wśród Polaków określonych jako bogaci (tzn. zarabiających powyżej 20 tys. brutto miesięcznie). 76% ankietowanych posiada więcej niż jedną nieruchomość. Większość respondentów zainwestowała w nieruchomości na wynajem w Polsce (67% w mieszkania, a 4% w domy). Niektórzy posiadają też inną nieruchomość do własnych celów mieszkaniowych (23% – mieszkanie w Polsce, 10% – dom w Polsce, a 1% – mieszkanie za granicą). Najmniejsza grupa osób ma nieruchomość o charakterze wypoczynkowym (17% – dom w Polsce, 3% – mieszkanie w Polsce, a 1% – mieszkanie za granicą). Trend ten, powszechny za granicą, w Polsce dostrzegalny jest dopiero od niedawna. Aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu, deweloperzy stawiają na luksusowe inwestycje w atrakcyjnych lokalizacjach, a zwłaszcza w popularnych miejscowościach wypoczynkowych.

Ginger Monteleone/bigstockphoto.com

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o luksusowe nieruchomości w Polsce? Według bogatych Polaków cena apartamentu, który można uznać za luksusowy, to 17 400 zł za metr kwadratowy (dotyczy wykończonego lokalu w dużym mieście). Jednak w branży nieruchomości nie funkcjonuje jednolita definicja (przyjmuje się różne wartości graniczne, np. cena całkowita 1 mln zł czy 15 tys. zł za metr kwadratowy), więc trudno jest określić dokładnie, gdzie ten luksus się zaczyna, a co za tym idzie – jaka jest dokładna wartość tego segmentu. W raporcie KPMG przyjęto wartość 1,3 mld zł w 2017 roku – jednak z zastrzeżeniem, że według niektórych definicji może to być nawet 3,6 mld.

Najwięcej luksusowych nieruchomości znajduje się w Warszawie. Nic dziwnego, zważywszy na to, że w tym regionie jest najwięcej osób bogatych i bardzo bogatych. Liczba osób zarabiających powyżej 20 tys. zł brutto miesięcznie zamieszkujących na Mazowszu to 56 tys. Jednak dużo takich nieruchomości powstaje także w Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu.

Nabywcy nieruchomości premium i luksusowych zwracają uwagę przede wszystkim na lokalizację. Bardzo cenione są nieruchomości w ścisłych centrach miast, a także, jak wspomniano, w miejscowościach wypoczynkowych (szczególnie nad morzem i w górach). O luksusowości danej nieruchomości decyduje też jej wykończenie (materiały wysokiej klasy), bezpośrednie otoczenie (walory wizualne, prestiżowa dzielnica), rozwinięta infrastruktura, wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności (ochrona), a także dostępność dodatkowych usług i funkcji rekreacyjnych (concierge, sauna, basen itp.).

Można zakładać, że w ciągu kolejnych kilku lat wartość rynku luksusowych nieruchomości będzie rosła. W raporcie nie podano jednak konkretnych przewidywanych wartości – być może ze względu na wspomnianą trudność z oszacowaniem wartości wyjściowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *