Wiadomości i statystyki

Polacy szukają większych mieszkań

0

Rynek mieszkaniowy cały czas jest w dobre formie, mimo notowanego przez deweloperów spadku sprzedaży. Eurostat przedstawił dane, z których wynika, że prawie połowa Polaków żyje w za małych mieszkaniach. Jakie powierzchnie wybieramy najczęściej?

Polska znajduje się na czele niechlubnego rankingu pod względem przeludnienia. Oznacza to, że ilość metrów kwadratowych na jednego mieszkańca jest znacznie niższa niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Przeludnienie jest u nas niemal dwa razy większe od unijnej średniej. Powierzchnia kupowanego mieszkania oscylowała w Polsce w granicach 50 metrów kwadratowych, a dopiero teraz, pierwszy raz od 6 lat, kupujący częściej szukali ofert mieszkań trzypokojowych, jak wskazuje portal Domiporta.pl.

Andrey Popov/bigstockphoto.com

Gorsza sytuacja mieszkaniowa jest jedynie w kilku innych państwach – Rumunii, Łotwie, Chorwacji i Bułgarii. Rafał Malik z Funduszu Mieszkań na Wynajem zauważa, że „(…)Przeludnienie w naszym kraju w dużym stopniu spowodowane jest tym, że znaczna część Polaków zajmuje lokale wybudowane jeszcze w poprzednim ustroju, kiedy niewielki metraż był na porządku dziennym”.

Jednak poprawiające się warunki gospodarcze w kraju, a także wzrost wynagrodzeń i lepsza kondycja finansowa polskich gospodarstw domowych powodują, że zaczynamy się rozglądać ze większymi lokalami. Do tej pory największym zainteresowaniem, zarówno wśród kupujących, jak i najemców, cieszyły się lokale dwupokojowe, ostatnio jednak mieszkania z trzema pokojami są coraz częściej wyszukiwanymi ofertami.

Nie wiadomo jednak, czy jest to sytuacja przejściowa, czy też nowy trend na rynku nieruchomości. Wszystko zależeć będzie od cen nieruchomości w kolejnych kwartałach. Na razie cały czas rosną, jednak już dziś niektórzy eksperci wskazują, że w niektórych lokalizacjach ceny przestają już wzrastać, a w kolejnych miesiącach możemy obserwować zatrzymanie tego zjawiska, a nawet delikatny spadek.

Dużo zależeć będzie również od rynku kredytów hipotecznych. Obecnie niskie stopy procentowe sprzyjają zaciąganiu kredytów, nie wiadomo jednak, jak długo stopa procentowa utrzyma się na tak historycznie niskim poziomie. Rynek ten cały czas ma się dobrze, jednak trzeba zwrócić uwagę, że pożyczek udziela się mniej, ale opiewają one na wyższe kwoty. Jest to spowodowane właśnie wysokimi cenami nieruchomości. Możliwości finansowe kupujących nie są nieograniczone, więc nadejdzie czas, że dobra passa dla banków również się skończy.

Jeśli tak się nie stanie, a ceny nieruchomości nie przestaną rosnąć, to kupujący zmuszeni będą wybierać takie lokale, na które pozwoli ich zdolność kredytowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *