Wiadomości i statystyki

Polacy kupują większe i droższe mieszkania

0

Jak wynika z szacunków firm badawczych takich jak REAS Polacy stają się coraz bogatsi i mają coraz większe wymagania co do miejsca swojego zamieszkania i standardu nieruchomości. Idzie za tym rosnący popyt na coraz większe lokale w wyższych cenach.

Mimo że cena metra kwadratowego mieszkania drożeje, popyt na nie nie spada. Do sprzedaży przekazywanych jest więcej mieszkań o wysokim standardzie i w dobrych lokalizacjach, co powoduje wzrost ich średniej ceny.

1599686sv/bigstockphoto.com

Apartamenty stają się coraz bardziej pożądane przez klientów. W ciągu trzech kwartałów kupiono w Polsce prawie pół tysiąca lokali z najwyższej półki. To więcej niż w całym roku 2016. Przyjęto, że za lokal z takiej półki nabywca musi zapłacić co najmniej 17 tys. zł za mkw. Szacuje się, że wartość sprzedaży apartamentów w ciągu trzech pierwszych kwartałów wyniosła w Polsce 222 mln zł. Największy wybór lokali z górnej półki jest w Warszawie w średniej cenie 31 tys. za mkw.

Nabywcy nieruchomości zwracają coraz większą uwagę na jakość ich wykonania i użyte materiały. Interesują ich nietypowe rozwiązania i ciekawe lokalizacje, z dobrą komunikacją i rozbudowaną infrastrukturą miejską i społeczną. Bogacące się społeczeństwo ma większą świadomość dokonywanych zakupów i stawia na stosunek ceny do jakości.

Deweloperzy idąc za nabywcami budują coraz więcej mieszkań o wyższym standardzie, większych i po wyższej cenie. A nabywców nie brakuje. Stale poszerza się oferta apartamentów. Kupujący mogą wybierać na rynku spośród różnych ofert. Często chcąc nabyć lokal w biurze dewelopera znają już doskonale ofertę konkurencji, gdyż ich świadomość stale rośnie.

Pożądane duże mieszkania tym bardziej interesują nabywców, im są bardziej nowocześnie wykonane i posiadają możliwość efektywnego wykorzystania przestrzeni.

Wiele klientów kupuje mieszkania nie tylko na własne potrzeby, ale także w celu inwestycyjnym, np. pod wynajem. Co za tym idzie, im wyższy standard, tym lepszy z niego zysk i szybszy zwrot inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *