Wiadomości i statystyki

Polacy kupują mieszkania za gotówkę

0

Pod koniec ubiegłego roku Polacy chętniej kupowali nowe mieszkania za gotówkę. Takie transakcje stanowiły aż 75 procent wszystkich transakcji, co pokazuje, że branża nieruchomości nadal stanowi atrakcyjną opcję na inwestycję wolnych środków finansowych. Co ciekawe, taka sytuacja można się utrzymać nawet pomimo epidemii koronawirusa, gdy ceny mieszkań, a zwłaszcza kredyty mogą być zostać znacznie obniżone. Jednak na ostateczną ocenę kondycji branży i wpływu epidemii koronawirusa trzeba jeszcze poczekać.

Zgodnie z wynikami z ostatniego kwartału 2019 roku, analizując sprzedaż w siedmiu miastach Polski, na zakup mieszkań wydano blisko 5,5 mld złotych w gotówce. Za taką kwotę kupiono około 12 tys. nowych nieruchomości, które posłużą jako lokale na wynajem oraz mieszkania na stałe. Warto doprecyzować, że część powyższej kwoty to również wkład własny przy zakupie na kredyt. Odejmując tę część, okazuje się, że za gotówkę w Polsce kupuje się 67 procent mieszkań. To bardzo wysoki wskaźnik w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Deweloperskie rachunki powiernicze

fot. sqback/bigstockphoto.com

Przeprowadzona analiza dotyczyły dużych aglomeracji: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi, Gdańska i Gdyni. Wzrost zamożności Polaków przyczynił się do większego udziału gotówki w rynku mieszkaniowym. Ponadto banki delikatnie zwiększyły wymagania kredytowe, dlatego mniej wniosków uzyskało pozytywną decyzję. Natomiast stale utrzymuje się duża zyskowność z wynajmowania mieszkania i to w ten sektor inwestują Polacy, kupując kolejne lokale mieszkalne w atrakcyjnych lokalizacjach.

Czy taki trend utrzyma się w dobie epidemii koronawirusa? Wielu ekspertów twierdzi, że tak, ale na ostateczne oceny kompletnie nowych realiów w ogólnoświatowej branży nieruchomości należy jeszcze poczekać. Niemniej, spadające oprocentowania lokat oraz rosnąca inflacja zniechęcają do korzystania z produktów bankowych. A rekordowo niskie oprocentowanie kredytów może jeszcze spaść, dlatego będzie wielu chętnych na zakup nieruchomości. Niewykluczone, że ceny mieszkań także poszybują w dół, choć jest to mniej prawdopodobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *