Wiadomości i statystyki

Polacy częściej kupują mieszkania na etapie projektów

0

Obecnie na nowe mieszkanie trzeba czekać nawet 2-3 lata. Dlatego Polacy coraz częściej decydują się na zakup już na etapie projektu. W przeciwnym wypadku nie ma bowiem z czego wybierać.

Popyt na mieszkania jest coraz większy z roku na rok. Zdaniem niektórych ekspertów powodem jest stopniowy wzrost zamożności Polaków. Obecnie średnie wynagrodzenie w kraju wzrosło do prawie pięciu tysięcy złotych. Łatwiej więc można dostać kredyt hipoteczny w banku. Rośnie także liczba sprzedawanych mieszkań w całym kraju. Polacy kupują mieszkania zarówno pod inwestycję, ale także po to, aby zwiększyć swój komfort życia, zamieniając mniejszy lokal na większy i bardziej przestronny.

Mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w trzecim kwartale ubiegłego roku w siedmiu największych miastach Polski sprzedanych zostało ponad siedem tysięcy mieszkań. W całym roku 2018 do użytkowania oddano rekordową liczbę mieszkań, bo ponad 180 tysięcy. Kupiły je nie tylko te osoby, które poszukiwały lokalu mieszkalnego dla siebie, ale i inwestorzy, z myślą o przyszłym wynajmie. Oczywiście wszystkie osoby kupujące mieszkania oczekują, że będą one lokalami jasnymi i dobrze zaplanowanymi. Jednak, aby dokonać zakupu, należy o tym pomyśleć na bardzo wczesnym etapie prac. W przeciwnym wypadku wybór na rynku nie jest zbyt duży.

Okazuje się, że aż 20% ofert sprzedawanych jest zaraz po wprowadzeniu ich na rynek. Wielu deweloperów jest zdania, ze część mieszkań sprzedaje się już na etapie ich projektowania. Podczas zawierania umowy właściciel musi wówczas zapłacić średnio 20% wartości danego mieszkania. Resztę wpłaca dopiero, gdy lokal zostaje oddany do użytkowania.

Powodem tego stanu rzeczy w dużej mierze jest malejąca liczba działek, na których deweloperzy mogą budować nowe budynki mieszkalne. Obecnie banki ziemi są puste, a postępowania administracyjne cały czas trwają. W praktyce czasem cały proces trwa 2-3 lata. Co ciekawe, z pomocą nie przyszła nawet ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu oraz realizowaniu inwestycji mieszkaniowych. Pozwalała ona na uzyskanie zgód administracyjnych w trybie przyspieszonym. Jednak do tej pory w całym kraju skorzystało z niej jedynie pięciu inwestorów.

Warto przy tym zauważyć, że w rezerwacji mieszkań ze sporym wyprzedzeniem nie przeszkadzają nawet rosnące cały czas ceny mieszkań. W stolicy przeciętna cena metra kwadratowego jest już wyższa niż 8 tysięcy złotych.

Okazuje się, że wśród mieszkań oddanych do użytku, w największych miastach kraju, wybór jest raczej niewielki. Zakupić od ręki można tylko lokale duże i bardzo duże oraz niestandardowe np. z okrągłymi ścianami czy licznymi skosami. Są wprawdzie zwolennicy takich rozwiązań, ale należą oni raczej do mniejszości. Większość kupujących szuka mieszkań jasnych i dobrze zaplanowanych już na etapie projektu. Takich gotowych lokali na rynku w zasadzie nie ma. Dlatego coraz więcej osób kupuje mieszkanie, gdy jest ono jeszcze w fazie planowania i projektowania. Na taki lokal trzeba poczekać nieco dłużej, bo nawet 2-3 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *