Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Polacy coraz częściej kupują mieszkania za gotówkę

0

Jak wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez Narodowy Bank Polski ponad 60% Polaków kupuje obecnie mieszkania za gotówkę. Własne M stanowi dziś bowiem lepszą inwestycję niż np. lokata bankowa, na której z powodu niskich stóp procentowych umieszczanie gotówki przestało być opłacalne. Ubiegły rok był rekordowy pod względem zakupów nowych mieszkań za gotówkę. Główną przyczyną były nisko oprocentowane lokaty oraz utrudnienia w otrzymywaniu kredytów mieszkaniowych.

Kredyty hipoteczne stanowią dziś już tylko 35% finansowania zakupów nieruchomości. Od stycznia tego roku obowiązuje wyższy, 20-procentowy wkład własny. Dla wielu Polaków tego rodzaju pożyczka na zakup własnego M jest niedostępna, mimo iż rata kredytu mieszkaniowego jest często mniejsza niż opłata za wynajem.

Zakup mieszkania

fot. ismagilov/bigstockphoto.com

Polacy coraz częściej kupują własne mieszkania za gotówkę. W takich przypadkach deweloper jest bardziej skłonny do negocjacji co do warunków transakcji. Wówczas bowiem nie ograniczają go procedury bankowe. Zakupione lokale stają się bardzo dobrą opcją na ulokowanie zgromadzonego kapitału. W dużym mieście, takim jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, zyski z zakupionego mieszkania w skali roku mogą wynieść nawet do 5%. Obecnie właściciel takiego lokalu może osiągnąć trzykrotnie większą rentowność niż w przypadku lokaty.

Podejmując decyzję o kupnie lokalu za gotówkę należy pamiętać o tym, że jest to zakup obarczony sporym ryzykiem. Nie wystarczy tylko kupić mieszkanie; trzeba także wykończyć je, przygotować do wynajmu oraz wynająć, a następnie monitorować stan nieruchomości, reagując na ewentualne awarie czy usterki. Nie warto zatem wkładać w tę inwestycję całych swoich oszczędności, gdyż może nam nie starczyć na życie. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że nikt nam nie zagwarantuje ciągłego wzrostu cen nieruchomości i czynszów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *