Nowe nieruchomości komercyjne, Rynek pierwotny

Podsumowanie 2019 r. i prognoza na 2020 wg raportu Savills

0

Rok 2019 na rynku nieruchomości komercyjnych został podsumowany w raporcie Savills. Za nami kolejny rekordowy okres rosnącego zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe i zainteresowania zagranicznych inwestorów. Co się działo i co nas czeka w 2020 r.?

W mijającym już roku na rynku nieruchomości komercyjnych sporo się działo. W Warszawie pobito rekord transakcji najmu powierzchni biurowych, a zagraniczne firmy nadal chętnie lokowały tu swoje oddziały. Zainteresowaniem cieszą się zarówno nieruchomości na wynajem, jak i na sprzedaż. Kapitał napływa do stolicy szczególnie z Azji i Europy Środkowo-Wschodniej.

fot. Juhasz Imre/pexels

Jak wynika z raportu Savills, w roku 2018 w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 7,2 mld euro, natomiast w tym roku zapowiada się, że kwota ta będzie zbliżona lub nawet nieco wyższa. Po trzech kwartałach wynosi już 4,5 mld euro, szacunki wskazują więc na 7 mld euro, jakie rynek może osiągnąć do końca roku. Wśród inwestorów zagranicznych dominują fundusze z Europy Środkowo – Wschodniej, ale ostatnio pojawia się również kapitał koreański, japoński, malezyjski i singapurski. Inwestycje z udziałem tych funduszy stanowiły 20% transakcji. Wśród zakupów dokonanych przez azjatyckich inwestorów wymienić można chociażby West Station I i II, Business Garden Poznań I, Business Garden Wrocław oraz centrum dystrybucyjne Zalando.

W roku 2019 wśród transakcji najmu zdecydowanie dominowała Warszawa. Tylko w trzech pierwszych kwartałach zawarto 11 umów na powierzchnię powyżej 10 000 m. kw., w analogicznym okresie ubiegłego roku powierzchnia ta wynosiła 6 000 m. kw. W tym roku przeprowadzono również największą transakcję na rynku prywatnych domów studenckich, które stają się nową grupą nieruchomości inwestycyjnych. Zainteresowanie inwestorów tą klasą aktywów rośnie, a wspomniana rekordowa transakcja dotyczyła platformy Student Depot i opiewała na 60 mln euro. Powodzeniem cieszą się również nieruchomości klasy premium przeznaczone na najem instytucjonalny. Do tego stopnia, że Golub Gethouse sprzedał wieżowiec przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie, którego budowa rozpocznie się dopiero na przełomie 2020 i 2021 roku.

Powierzchnie magazynowe natomiast zaczęto budować w mniej popularnych lokalizacjach. Jedną z takich inwestycji jest wspomniane centrum dystrybucyjne Zalando, które powstało w Olsztynku, jego powierzchnia wynosi ponad 120 000 m. kw. Dwa parki magazynowe powstały również w Kielcach. Zmiana lokalizacji centrów logistycznych podyktowana jest między innymi rozwijającą się infrastrukturą drogową.

Rok 2020 natomiast może okazać się rokiem ostrożniejszych decyzji inwestorów, którzy zaniepokojeni są spowolnieniem gospodarczym widocznym już w Niemczech. Wyhamowanie gospodarki może również dotrzeć do Polski, jednak mimo zapowiadanego już w 2019 kryzysu, ten nadal się u nas nie pojawił.
Przyszły rok będzie również istotny dla rynku biurowego, między innymi z uwagi na oddanie do użytku w Warszawie kilku okazałych biurowców (The Warsaw HUB, Mennica Legacy Tower, Widok Towers, Skyline). Szacuje się również, że rosnąca popularność sektora e-commerce, a tym samym dążenie do skrócenia czasu dostawy, może wpłynąć na rozwój magazynów typu SBU. Na rynek coraz silniej wchodzić będą alternatywne klasy aktywów, poza wspomnianymi prywatnymi domami studenckimi rosnąć będzie popularność colivingu, a prawdopodobnie również prywatnych domów seniora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *