Porady dla deweloperów

Obligacje deweloperów

0

Dzięki środkom z obligacji deweloperzy mogą swobodnie nabywać grunty pod swoje inwestycje. To sprawia, że posiadają źródło finansowania, do której mogą się podłączyć w razie „schłodzenia koniunktury”. Deweloperzy mieszkaniowi stanowiący istotny element na rynku Catalyst wiedzą dokładnie, jak zainwestować w akcje, aby nie stracić znacznej sumy pieniędzy i wzbogacić się o nowe inwestycje do zagospodarowania.

Inwestor, który posiada określoną sumę pieniędzy i chce ulokować je w wielu różnorodnych seriach (średnia stawka za jedną serię to 1/20 całej sumy), musi wyrzucić z kręgu zainteresowań serie o wartości nominalnej jednej obligacji, która znacznie przekracza kwotę jednej serii. Po ich eliminacji zwykle w kręgu dostępnych serii pozostaje jedynie niewielka część z wszystkich inwestycji, jakie chciał podjąć dany deweloper. Jeśli chce on dokonać transakcji szybko, powinien najpierw sprawdzić, na jakich akcjach są najczęściej dokonywane zakupy. Wiodący deweloperzy zwykle chcą zwiększyć obrót na obligacjach, które są zdecydowanie wyższe niż seria w poprzednim miesiącu.

strelok/bigstockphoto.com

Warto zaznaczyć, że na seriach takich jak: ATL0519, PND0718 oraz ROE0419 (zgodnie z zapisem ze stycznia z 2017 roku) nie zawarto żadnych transakcji – jest to znak dla inwestorów, że nie warto wkładać pieniędzy w takie obligacje. Na seriach FLO0119 oraz FLO0418 zaś zawarto notowania papierów o łącznej sumie 40 tys. złotych. Jest to zatem seria, która wykazuje największe prawdopodobieństwo sukcesu danego inwestora w tej kwestii. Dobrze jest też zastanowić się nad właściwym terminem zakupu – jeśli inwestor chce zakupić serie zapadające w roku 2017 ma ograniczony wybór składający się z zaledwie dwóch pozycji, jakimi są: LKD1017 lub JWC1217. Zwykle inwestorzy stosują również inne filtry pozwalające na ustalenie ilości czy też wielkości emisji serii, jakie są wypuszczane od ich emitentów. Nie bez znaczenia pozostaje również rentowność serii, ale nie należy brać jej pod uwagę jako jedyny czynnik, który będzie decydował o dokonaniu transakcji.

Eksperci wielokrotnie podkreślają, że inwestorzy chętniej korzystają z finansowania z emisji obligacji niż z kredytów bankowych. Jest to dobry wybór, zwłaszcza przy dużym zagrożeniu likwidacji banków i bezpiecznych okazjach rynkowych, w jakie najczęściej inwestują deweloperzy mieszkaniowi. Bardzo duży popyt mieszkaniowy równoważy się podażą – dopiero gdy na rynku nastanie okres, kiedy potencjalni klienci deweloperów zaczną szukać mieszkań, inwestorzy wkładają swoje fundusze w nowe inwestycje, które pomagają im się wybić i znowu przejąć kierownictwo na rynku. To bardzo ważny element wpływający na istotną jakość pracy dewelopera oraz jego sukcesu, jaki może osiągnąć jedynie sprytną obserwacją akcji na rynku oraz różnych spółek, w które warto włożyć znaczne środki. To podstawowa tajemnica i klucz do osiągnięcia znaczących sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *