Aspekty prawne, Wiadomości i statystyki

Nowelizacja Rekomendacji S – stałe stopy procentowe

0

Nowelizacja Rekomendacji S wprowadzi dla banków obowiązek posiadania w ofercie kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową. Obecnie produkty takie posiada jedynie kilka instytucji.
W życie nie wejdzie natomiast zmiana polegająca na wymogu wprowadzenia opcji zwolnienia mieszkania w zamian za umorzenie długu. Nowelizacja skupiła się na stałych stopach procentowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Najpóźniej od końca przyszłego roku będą oni mieli do wyboru kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, czyli takie, które obecnie stanowią większość pożyczek na rynku, albo z co najmniej okresowo stałym oprocentowaniem. W drugim przypadku już w momencie podpisania umowy kredytu będą znali wysokość rat przez okres, w którym obowiązuje oprocentowanie stałe. Po upływie tego czasu taką formę będzie można kontynuować, albo przejść na oprocentowanie zmienne. Te natomiast zależne jest od obowiązujących stóp procentowych. Ich wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej, a obecnie są na historycznie niskim poziomie. Jeśli to się zmieni, wysokość rat może się znacznie zwiększyć. Ryzyka takiego nie ma przy oprocentowaniu stałym, które jest odporne na rynkowe zawirowania. W ostatecznym rozrachunku wybranie takiego produktu może jednak okazać się dla kredytobiorcy droższe, szczególnie w okresie korzystnych stóp procentowych, jaki panuje teraz.

fot. pexels.com

Rekomendacja S wskazuje również, że bank powinien umożliwić klientowi zmianę rodzaju oprocentowania ze zmiennego na stałe. Dotyczy to wszystkich umów, również tych zawartych przed wejściem w życie nowelizacji. Obecnie zdecydowana większość pożyczek na polskim rynku oprocentowana jest stopą zmienną. Inaczej sytuacja wygląda w krajach zachodnich, gdzie dominują kredyty oprocentowane stałą stopą. W Polsce głównym kryterium przy wyborze oferty pozostaje jednak cena, większość kredytobiorców decyduje się więc na kredyt z oprocentowaniem zmiennym.

Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza możliwość posiadania w ofercie banku wyłącznie kredytów mieszkaniowych ze stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową. Okres, na jaki ustalona będzie stała stopa procentowa, nie może być krótszy niż 5 lat.

Zgodnie z oczekiwaniami Komisji Nadzoru Finansowego nowelizacja Rekomendacji S ma zostać wprowadzona przez banki spółdzielcze nie później niż do 31 grudnia 2022 r., a przez pozostałe banki i oddziały instytucji kredytowych nie później niż do 31 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *