Wiadomości i statystyki

Mniej mieszkań za gotówkę

0

Sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się w ostatnich miesiącach. Po okresie hossy sprzedaje się mniej mieszkań, ubywa też transakcji gotówkowych. Obecnie większość sprzedawanych mieszkań finansowanych jest przy użyciu kredytów hipotecznych.

Spadek zakupów gotówkowych widoczny jest od kilku kwartałów. Cały czas liczba ta jest jednak dosyć spora, choć z kwartału na kwartał wyraźnie spada. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Narodowy Bank Polski na mieszkania wydaliśmy w 3 kwartale ubiegłego roku 2,9 miliarda złotych w gotówce. Sprzedało się tym samym nieco ponad 7 tysięcy mieszkań. Wydaje się dużo, jednak jest to 434 miliony mniej niż w kwartale wcześniejszym i aż o 1,2 miliarda mniej niż w tym samym okresie 2017 roku.

Sporna kwestia ostatecznego metrażu mieszkań

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Deweloperzy odnotowują również spadek transakcji gotówkowych, a także spadek sprzedaży w ogóle. Wynika to z rosnących cen mieszkań oraz odkładania decyzji inwestorów o zakupie. Licząc na zysk z inwestycji, nie mogą oni sobie pozwolić na kupowanie na górce cenowej. Mimo iż popyt na mieszkania na wynajem nie maleje, widać wyraźne zmniejszone zainteresowanie kupnem takich lokali przez inwestorów. Nie pomaga nawet fakt, że stopy procentowe utrzymują się cały czas na niskim poziomie, przez co inwestycja z nieruchomości na wynajem jest o wiele bardziej opłacalna i pozwala na zysk na poziomie 5-6%, podczas gdy odkładając pieniądze na lokacie możemy liczyć na 1-2%. Jednak sytuacja wygląda tak teraz i nie wiadomo, jak długo dobra koniunktura się utrzyma. Widząc ogólne wyhamowanie rynku nieruchomości niektórzy obawiają się, że i najem zacznie być niebawem mniej opłacalny niż jeszcze rok temu.

Mimo iż liczba transakcji gotówkowych spada, to cały czas oscyluje w granicach 50% mieszkań sprzedawanych przez deweloperów. Jest to jednak wynik daleki od tego z końca 2017 roku, kiedy to według szacunków za gotówkę sprzedano aż 66% lokali.

Biorąc pod uwagę ogólną kondycję rynku można przypuszczać, że liczba mieszkań kupowanych za gotówkę w najbliższych miesiącach będzie dodatkowo spadać. Przemawiają za tym nastroje kupujących, utrzymujące się na wysokim poziomie ceny nieruchomości, a przy tym cały czas niskie stopy procentowe gwarantujące mniejsze koszty kredytów hipotecznych.

Wygląda na to, że hossa na rynku powoli dobiega końca, co widać po spadającej liczbie transakcji. Jeśli ceny nieruchomości nie zmniejszą się w najbliższym czasie, może to dodatkowo negatywnie wpłynąć na sprzedaż. Według szacunków ceny nieruchomości mają się w najbliższym czasie stabilizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *